Romániából eltűnnek a romák

Jóváhagyta szerdán a bukaresti szenátus emberjogi és esélyegyenlőségi bizottsága Silviu Prigoană demokrata-liberális párti (PD-L) képviselő törvényjavaslatát, amelyben a roma elnevezés helyett a cigány megnevezés használatát javasolja az ország egyik legnagyobb kisebbségének megjelölésére.

A két testület tíz igen és három ellenszavazattal nyilvánított kedvező véleményt az indítványról, amelynek értelmében a jövőben minden, állami intézmény által kibocsátott hivatalos iratban cigányként kell megjelölni az etnikum tagjait. A jogszabály ugyanakkor azt is tartalmazza, hogy tilos a negatív konnotációk alkalmazása a szó használatakor. Silviu Prigoană indoklása szerint a roma szót azért kell lecserélni, mert zavart okoz a nemzetközi kommunikációban – írja a kolozsvári Krónika.

„A világon több százmillió ember nem rendelkezik nyelvészeti és etimológiai ismeretekkel. Ők természetes kapcsolatot látnak az -ia végződés és az ország között, lásd Britannia = Brit + annia = a britek országa; tehát számukra Románia = rom + ánia = a romák országa. Ez nem helyes, mivel hamis képzeteket szül” – indokolta nyelvészeti témájú törvényjavaslatát a kormánypárti politikus.

A két bizottság a szerdai ülésen elfogadta az esélyegyenlőségi szaktestület elnöke, a PSD-s Olguţa Vasilescu módosítását is, amelynek értelmében a cigány szó negatív szövegkörnyezetben való használatát a hatályos törvények értelmében kell büntetni.

A bizottsági vita során Puiu Haşotti, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátusi frakcióvezetője kijelentette: a jogszabályt el kell fogadni, mivel az Európa Tanács más tagállamaiban is cigánynak nevezik az érintett etnikumot. Álláspontja szerint a cigány kifejezés nem sértő és nem is pejoratív, és Romániával ellentétben az Európai Unió egyetlen tagállamában sincs olyan törvény, amely kötelezővé tenné a roma szó használatát. 

Kitekintő / Krónika.ro

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »