Az olasz kormány október 11-én migránsközpontokat nyitott Albániában, de az ott elhelyezett első csoportból senki sem maradt a táborokban, mivel az illetékes római bíróság nem engedélyezte a bevándorlók albániai elhelyezését.
A tizenkét egyiptomi és bangladesi férfit már át is szállították Olaszországba. Jelenleg Bari migránstáborában vannak. A bíróság szerint sem Egyiptom, sem Banglades nem számít biztonságos országnak, ezért menedékkérőknek számítanak, tehát miután benyújtják menedékkérelmüket, szabadon mozoghatnak majd Olaszország területén.
A római belügyminisztérium a két országot májusban biztonságosnak nyilvánította, de a bírói határozat szerint az uniós jogszabályok ebben az esetben felülírják a nemzeti tárca határozatát. Az Európai Bíróság egy állásfoglalása szerint egy unión kívüli országot csak akkor lehet biztonságosnak nyilvánítani, ha annak egész területe annak számít.
Carlo Nordio igazságügyi miniszter „abnormálisnak” nevezte a bírói döntést. Jogorvoslatot jelentett be, amelyet a tervek szerint a hétfő esti kormányülésen fogadnak el. A tárcavezető megjegyezte, nem a jogászok dolga eldönteni, melyik ország számít biztonságosnak.

Kép forrása: Pixabay.com
Az albániai táborok megnyitása, majd a migránsok visszaszállítása Olaszországba vitához vezetett a kormány és az ügyészség között.
A kormány álláspontja szerint az Albániában létesített migránsközpontok hosszú távon csökkentik a bevándorlók elsődleges befogadására fordított költségeket, továbbá az illegális migrációval szembeni fellépést is szolgálják az alapvető emberi jogok megsértése nélkül.
A kérdésben az államfő Sergio Mattarella is felszólalt, hangsúlyozva, hogy a hatalmi ágakat „nem korlátozhatja saját világszemléletük, ami töréshez és megosztottsághoz vezet”.
A déli Bari városában vasárnap este mondott beszédében az államfő – aki maga is jogász – a hatalmi ágak együttműködését szorgalmazta, kijelentve, hogy minden intézmény az ország közössége egészét képviseli.
Forrás: MTI