Növekedhet az USA-ból érkező szójabab-import az EU-ban

Az Európai Bizottság kedden engedélyezte az amerikai szójabab bioüzemanyagként való felhasználását, ami minden bizonnyal tovább fogja növelni az Egyesült Államokból érkező behozatal mennyiségét.

Az engedélyt 2021. július 1-jéig adták meg, de ez a megfelelő feltételek teljesülése esetén meghosszabbítható. Az amerikai termelők így indulhatnak például európai közbeszerzéseken, minthogy a bizottság kimondta: az Egyesült Államokból származó szójabab energiahordozóként való felhasználása összhangban van az EU előírásaival.

„A megújuló energia jelenti Európa jövőjét, fontos, hogy a piacon megjelenő bioüzemanyagok mindegyike megfeleljen a magas fenntarthatósági sztenderdeknek” – írta a brüsszeli testület.

A friss adatok szerint az előző hat hónapban 112 százalékkal nőtt az Európai Unióban az Egyesült Államokból importált szójabab mennyisége az egy évvel korábbihoz képest. A teljes behozatal 75 százalékát teszi ki az amerikai import.

Az Európai Bizottságot vezető Jean-Claude Juncker még tavaly júliusban megállapodott Donald Trump amerikai elnökkel, hogy mielőbb tárgyalásokat kezdenek az ipari termékek vámmentességéről és a nem autóipari termékeket érintő szubvenciók eltörléséről, a tárgyalások ideje alatt pedig egyik fél sem vet ki új vámokat. Juncker ekkor ígéretet tett rá, hogy növelni fogják az amerikai szójabab európai behozatalát.

A Juncker-Trump találkozót széles körben sikerként könyvelték el az EU szempontjából, szakértők szerint a bizottság elnökének anélkül sikerült meggyőznie Trumpot – legalábbis egyelőre – az autóipari védővámok elvetéséről, hogy feladott volna bármit a korábban lefektetett uniós alapelvekből.

Konkrét előrelépés azonban a szójabab-export növekedését leszámítva nem sok történt, és ezért többek szerint ismételten kiéleződhet a feszültség az Atlanti-óceán két partja között.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »