A Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette diktatúra vége pozitív és régóta várt fejlemény, ami egyúttal megmutatja a rezsim támogatói, Oroszország és Irán gyengeségét is – írta vasárnap az X-en Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.
„Az EU prioritása a térség biztonságának garantálása. Együtt fogunk működni minden konstruktív partnerrel Szíriában és a régióban” – tette hozzá.
Mint bejegyzésében írta, szoros kapcsolatban áll a régió minisztereivel.
„Szíria újjáépítésének folyamata hosszú és bonyolult lesz, és minden félnek készen kell állnia a haladást szolgáló együttműködésre” – hangsúlyozta.

Kép forrása: Pixabay.com
Antonió Costa, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke ugyancsak az X-en azt írta:
„Bassár el-Aszad diktatúrája mérhetetlen szenvedést okozott, bukása által új lehetőség nyílik a szabadság és a béke megteremtésére a szíriai nép számára.”
„A kegyetlen Aszad-diktatúra összeomlott” – írta Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke az X-en.
https://www.instagram.com/p/DDWFg0pstwI/
Véleménye szerint ez a történelmi változás a térségben lehetőségeket kínál, de nem veszélytelen.
„Európa készen áll arra, hogy támogassa a nemzeti egység megőrzését és egy olyan szíriai állam újjáépítését, amely az ország minden kisebbségét védi. Kapcsolatba lépünk az európai és regionális vezetőkkel, és figyelemmel kísérjük a fejleményeket” – erősítette meg.
Iszlamista felkelők vasárnapra virradóra bejelentették Damaszkusz elfoglalását és az Aszad-rezsim több mint 50 éves uralmának megdöntését.
Bassár el-Aszad édesapja, Hafez el-Aszad még 1970-ben vette át Szíria vezetését egy puccs keretében, majd a hatalmat 2000-ben bekövetkezett halála után fia örökölte meg. Bassár el-Aszad rendszere a 2019-es harcokat – melyekben a szíriai kurdok mellett az Egyesült Államok, Oroszország és Törökország is érintett volt, orosz segítséggel még túlélte, de ezúttal a lázadók menekülésre kényszerítették.
Forrás: MTI / Financial Times / Instagram