A fogaink és a szánk egészsége szempontjából elengedhetetlen, hogy rendszeresen meglátogassuk a fogorvosunkat: legalább évente, de még jobb, ha félévente elmegyünk egy rutinvizsgálatra. Ezzel rengeteg kellemetlen és drága kezelést lehet megelőzni, ennek ellenére vannak, akik nem követik ezt a gyakorlatot. Ilyen esetben az a minimum, ha akkor elmegyünk szakemberhez, amikor már valamilyen gondot észlelünk.
A következőkben arra térünk ki részletesen, hogy milyen tünetek utalnak fogínysorvadásra – így azonnal elmehetünk egy jó fogorvoshoz, amint ezeket tapasztaljuk!
Mi a fogínysorvadás?
A másnéven fogágybetegségnek is nevezett kondíció a fogak gyulladásos elváltozása. Akkor alakul ki, amikor a fogakon megtapadt lepedékrétegre nem fordítunk figyelmet, nem távolítjuk el, így azon baktériumok halmozódnak fel, amelyek gyulladást okoznak. Először az íny szintjén tapasztalhatjuk a bajt, majd az fokozatosan kiterjed a fogakat tartó szövetekre – sőt a csontállományra is. Mindez pedig nemcsak kellemetlen és fájdalmas lehet, de akár fogvesztést is okozhat.
Korai jelek, amelyeket nem szabad félvállról venni
Mint említettük, a fogínysorvadás először az ínynél jelentkezik: egy hosszú ideig fennálló fogínygyulladás előzi meg a komolyabb bajt. Már ez is számtalan tünettel jár. Az egyik legjellegzetesebb, hogy az íny érzékennyé válik és az egészséges rózsaszín helyett pirosassá, vörösessé válik, mindezzel együtt pedig fájdalmas is a felszíne. Szintén aggodalomra adhat okot, ha fogmosás közben rendszeresen azt tapasztaljuk, hogy vérzik a fogínyünk. Az egyik legkellemetlenebb tünet pedig a kellemetlen szájszag, ami szintén kísérő tünete lehet az ínygyulladásnak.
Az ínygyulladás következő szakaszában – ahonnan már tényleg csak néhány lépés a fogínysorvadás – már nemcsak ezekkel a tünetekkel kell számolnunk. Ekkor az íny szabad szemmel is láthatóan visszahúzódik, szabaddá téve a fognyakat. Ez ránézésre is zavaró lehet, de nem kizárólag esztétikai problémáról van szó: az így felszínre kerülő rész meglehetősen érzékeny, így éles, nyilalló fájdalmat tapasztalhatunk külső hatásokra. Ez lehet túl hideg vagy túl meleg étel vagy ital fogyasztása, de akár egy túl cukros falat is valamilyen édességből.
Ha tehát ilyesmit tapasztalunk, eljött az ideje, hogy ellátogassunk egy fogorvoshoz. Egy jó szakember megfelelő kezelést fog javasolni, és ha vissza nem is tudja fordítani a bajt, megelőzi a további károsodást és megállítja a folyamatot. De ennél is jobb, ha megelőzzük azt, hogy ilyesmivel kelljen szembenéznünk.
Előzzük meg a bajt!
Mint a legtöbb betegség esetében, úgy a fogínysorvadásnál is igaz: a megelőzés a lehető legjobb megoldás. Ahogy említettük, ennek az egyik kulcsa az, hogy rendszeresen járjunk fogorvoshoz, aki professzionálisan megtisztítja a fogakat és a fogkőtől is megszabadít minket.
Nem elhanyagolható a kérdésben a megfelelő fog- és szájápolás sem. Mossunk fogat legalább naponta kétszer, ha lehet, elektromos fogkefével és fluoridos fogkrémmel. Használjunk legalább naponta egyszer fogselymet vagy fogköztisztítót is! Emellett hasznunkra válhat a szájzuhany és a szájvíz is.
Emellett táplálkozzunk egészségesen, hogy a fogaink megkaphassanak minden szükséges belső támogatást is. A legfontosabb vitaminok közé tartozik a kalcium, de a D-, az A-, valamint a K-vitaminok, a kálium és a foszfor is nélkülözhetetlen.
Ha erre mind odafigyelünk, biztosak lehetünk abban, hogy a fogínygyulladás, illetve a fogínysorvadás is messziről elkerül majd minket!
Fizetett tartalom (x)