Mégsem jelent akkora kockázatot Európa legveszélyesebb nője

Mielőtt Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szeptemberben hatalomra került, a Stern német hírmagazin az „Európa legveszélyesebb nője” kifejezéssel szerepeltette őt a címlapon. Az aggodalom akkora volt, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke alig burkolt fenyegetést intézett a politikushoz, miszerint „rendelkezik eszközökkel” ahhoz, hogy fellépjen Olaszországgal szemben, ha az letérne a demokratikus útról. Azonban csaknem 100 nappal azután, hogy Meloni hivatalba lépett a második világháború óta nem látott jobboldali kormány élén, ezek az aggodalmak nagyrészt szertefoszlottak.

Neofasiszta politikai gyökerei és gyakran tüzes retorikája ellenére egyre inkább úgy tűnik, Meloni az óvatosságot választja a konfrontáció helyett belföldön és külföldön egyaránt, és inkább a status quo fenntartását támogatja, mintsem hogy radikális reformokkal kiélezze a feszültségeket vagy a pénzügyi válságokat.

„Egyfajta metamorfózist láthatunk” – mondta Sofia Ventura, a Bolognai Egyetem politológia professzora. „Meloni mérsékeltebben nyilatkozik, mint amikor ellenzékben volt, és egyértelműen megértette, hogy változtatnia kell a profilján ahhoz, hogy hiteles nemzetközi vezető legyen” – fejtette ki.

Barátok és ellenségek egyaránt azt mondják, hogy a lágy megközelítés egyik jelentős oka a pénz – vagyis inkább annak hiánya. 

A GDP közel 150%-át kitevő adóssággal Olaszországnak van a harmadik legnagyobb államadóssága az iparosodott világban Japán és Görögország után, és Liz Truss drámai bukása – aki mindössze két nappal Meloni hivatalba lépése előtt mondott le a brit miniszterelnöki posztról – rávilágított a pénzügyi piacok átjárhatóságának veszélyeire.

„Az Egyesült Királyságban történtek megmutatják, hogy mennyire óvatosnak kell lennünk a fiskális és a monetáris politika kombinációjával kapcsolatban” – fogalmazott a téma kapcsán Paolo Gentiloni uniós biztos, volt olasz miniszterelnök.

Létfontosságú pénzek

A Melonira nehezedő nyomást növeli, hogy Olaszország nagyban függ az Európai Unió helyreállítási alapjától. A terv szerint Róma mintegy 190 milliárd euró támogatást és kölcsönt kapna, amennyiben teljesíti a Mario Draghi vezette előző kormánnyal közösen elfogadott reformokat.

A félreértések elkerülése végett, miniszterelnöki kinevezése után Meloni első külföldi útja Brüsszelbe vezetett, amely során biztosította Ursula von der Leyent: Olaszország – a megválasztása előtt megfogalmazott fenntartások ellenére – teljesíteni fogja kötelezettségeit.

„Meloni számára elképzelhetetlen lett volna, hogy megkockáztassa, hogy lemarad erről a pénzről. A kudarc tragédia lett volna” – mondta Daniele Albertazzi, a Surrey Egyetem politológus professzora. „Az egyetlen lehetséges módon viselkedett” – tette hozzá.

Az egyetlen összeütközés egy európai vezetővel három hete történt, amikor Emmanuel Macron francia elnök elítélte Olaszországot, amiért nem engedte, hogy egy több mint 200 migránst szállító mentőhajó kikössön a kikötőjében. A hajó ezért Franciaország felé vette az irányt. Egy római kormányzati forrás szerint a vitát egy félreértés okozta: Meloni PR-csapata azt hitte, hogy Macron beleegyezett a hajó befogadásába, és ezért köszönetet mondtak neki a Twitteren. Valójában nem így volt, ezért Macron úgy érezte, Róma manipulálni próbálja őt. A tisztviselők szerint a két politikus azóta megbékélt egymással.

Hosszú távú tervek

A Meloni által vezetett jobboldali koalíció mindeddig nem terjesztett elő semmilyen jelentős reformot, sőt, az első, szűkös költségvetésében számos költséges kampányígéretet figyelmen kívül hagyott. A kormány eltörölte az üzemanyagokra 2022 márciusa óta érvényben lévő jövedéki adókedvezményt, annak ellenére, hogy egykor az adó teljes megszüntetését ígérte.

Az olasz közvélemény pedig állva tapsolja Meloni óvatosságát; a kormányfő pártja, a Olasz Testvérek támogatottsága 30% fölé emelkedett a felmérésekben a szeptemberi választáson elért 26%-kal szemben – ez több mint háromszorosa annak a támogatottságnak, amelyet koalíciós partnerei, a Liga és a Hajrá Olaszország élveznek.

A gyakran politikai zavargásoktól sújtott országban a három jelenlegi kormánypárt elkerülte a nagyobb belharcokat, ami előrevetíti, hogy egy teljes ötéves cikluson keresztül együtt fognak kormányozni – ez a második világháború óta csak egyszer fordult elő.

Támogatóik szerint ez azt jelenti, hogy nem kell sietniük a reformokkal, például az elnöki stílusú kormányzás bevezetésével. „Egy ötéves programon dolgozunk, mégpedig anélkül, hogy azon kellene izgulnunk, hogy azonnali eredményeket produkáljunk” – mondta Giovanni Donzelli, az Olasz Testvérek szervezetének vezetője.

A színfalak mögött azért látszik némi változás: a jobboldali blokk elkezdte kulcspozíciókba helyezni saját kinevezettjeit, míg a pénzügyminisztérium tervezett átalakítása nagyobb hatalmat adhat Meloninak és szövetségeseinek az állami irányítás alatt álló szervezetek megregulázásában.

Lehetséges buktatók

Az, hogy Meloni uralja a közvélemény-kutatásokat, később súrlódásokat okozhat a koalícióban, mivel a Liga és a Hajrá Olaszország valószínűleg nem fogadja el sokáig a junior partner szerepét.

A nézeteltéréseket nagy valószínűséggel az váltja majd ki, hogy a Liga nagyobb autonómiát kíván adni az északi tartományoknak, beleértve azt is, hogy nagyobb beleszólást kapjanak az adóik elköltésébe. Egy ilyen reformot a kormányfő pártja nem díjaz, mivel attól tart, hogy az árthat a központi és déli régiókban lévő szavazóinak.

„A regionális autonómia sok gondot fog okozni Meloninak. Ez egy nagyon nehezen négyszögelhető kör” – fogalmazott Albertazzi.

  • Kapcsolódó cikkünk:

Forrás: Reuters

Hozzászólások ()

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »