Januártól már 20 tagja lesz az eurózónának

2023. január 1-jén, 10 évvel az Európai Unióba történő belépés után, Horvátország az eurózóna tagja lesz, azaz az ország eddigi hivatalos fizetőeszközét – a kunát – leváltja az euró.  

Az eurót használó uniós tagállamok tanácsa, az eurócsoport június közepén állapodott meg arról, hogy Horvátország az euró bevezetéséhez szükséges valamennyi feltételnek megfelel.

A tagországi szakminiszerek megállapították azt az árfolyamot, amelynek alapján 2023. január elsején a kuna euróvá konvertálódik. Az Ecofin az euró és a horvát kuna közötti átváltási árfolyamot 1 euróra vetítve 7,53450 kunában határozza meg. Ez megfelel a kuna jelenlegi középárfolyamának az árfolyam-mechanizmusban (ERM II).

https://www.instagram.com/p/CmrSlBgKE72/

Az eurót használó országok száma így januártól 20-ra bővül, melyek:

  • Ausztria
  • Belgium
  • Ciprus
  • Észtország
  • Finnország
  • Franciaország
  • Görögország
  • Hollandia
  • Horvátország
  • Írország
  • Lettország
  • Litvánia
  • Luxemburg
  • Málta
  • Németország
  • Olaszország
  • Portugália
  • Spanyolország
  • Szlovákia
  • Szlovénia

Horvátországban ráadásul nem ez lesz az egyetlen változás a jövő év elejétől, az ország ugyanis a schengeni övezethez is csatlakozik.

Forrás: EB / Instagram

Hozzászólások ()

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »