Kampánykörútján Joe Biden ígéretet tett arra, hogy elnökként „egy méter falat sem fog építeni” a határon. A rekordszámú migráns érkezése a déli, Mexikóval közös határra azonban átgondolásra késztette az elnököt.
Joe Biden hivatalba lépésének első napján valóban leállította az építkezést, de látva, hogy a déli határhelyzet kezelése valóban problémás, ezért stratégiát váltott, és beleegyezett abba, hogy folytassa a déli határ védelmének megerősítését, azaz a falépítést. Ez a döntés nem kapott nagy sajtóvisszhangot, Biden ugyanis nem akarta kockáztatni, hogy elidegenítse azon támogatóit, akik a határfalat Donald Trumppal hozták összefüggésbe.
Ez viszont nem akadályozta meg Mark Kellyt, az újraválasztásáért induló arizonai demokrata szenátort, hogy beszámoljon a hírről. Kelly azt mondja, elismerést érdemel, amiért „nyomást gyakorolt a Biden-kormányzatra, hogy zárja be a sorompó réseit” Arizona és Mexikó határán. Kelly azzal is büszkélkedik, hogy 1 milliárd dollárt segített biztosítani a határvédelemre, a szenátusban pedig társszponzorként támogatott egy kétpárti törvényjavaslatot, amely segítené a határőrök toborzását és megtartását, valamint fizetésemelést biztosítana számukra.
Valós a probléma
A déli határ a demokraták számára azért jelent problémát, mert rengeteg ember érkezik, és a Fehér Ház nem hajlandó meggyőző szövetségi válaszlépéseket tenni.
A helyzet azonban legfeljebb csak rosszabb lesz. Az USA viszonylag erős gazdasága húzóerőként hat a szegénységtől, az erőszaktól és az inflációtól szenvedő emberek számára. A legutóbbi hurrikánok súlyosbítják a Karib-térségben fenyegető élelmiszerválságot, és tovább szítják a migrációt. Tavaly októbertől augusztus végéig a határőrök mintegy 2,2 millió alkalommal találkoztak migránsokkal a déli határon, ami negyedével több, mint egy évvel korábban, és több mint kétszerese a 2019-es számoknak.
Joe Biden hivatalba lépése óta valószínűleg mintegy 1,5 millió embert engedtek be az Egyesült Államokba, köztük menedékkérőket, olyanokat, akiket nem lehetett visszaküldeni a hazájukba, kísérő nélküli kiskorúakat, akiket nem lehetett hosszasan őrizetben tartani, és másokat – becsüli Aaron Reichlin-Melnick, az Amerikai Bevándorlási Tanács nevű agytröszt munkatársa.
A Közép-Amerikából érkező migráció kezelésével megbízott Kamala Harris alelnök gyengécske érvelései ellenére, miszerint „a határ biztonságos”, kevesen hisznek ebben.
A republikánus képviselőjelöltek azért hangsúlyozzák olyan gyakran a határkérdést, mert a republikánus szavazók két prioritása, a bevándorlás és a törvény és rend egybeolvad – mondja Cal Jillson, a dallasi Southern Methodist University professzora. A YouGov közelmúltbeli, a The Economist megbízásából készült felmérése szerint a bevándorlás a republikánus szavazók számára az infláció után a második legfontosabb kérdés, 12%-uk az első helyre sorolja, míg a demokratáknak csak 2%-a. A határ a „két Amerika” megtestesítőjévé vált – mondja Marc Sumerlin az Evenflow Macro kutatócégtől.
„Ha az msnbc-t nézed, nem fogod látni, ha pedig a Fox News-t, akkor minden nap látni fogod” – mondja.
- Kapcsolódó cikkünk:
Forrás: The Economist