Annyi a fertőzött a briteknél, hogy megszüntették a PCR-teszt kötelezettséget

A külföldről Angliába utazóknak vasárnaptól nem kell PCR-típusú koronavírus-tesztet elvégeztetniük érkezésük után, elégséges a néhány perc alatt eredményt mutató gyorsteszt is. Már annyi a fertőzött, hogy nincs értelme a szigorú intézkedésnek. 

Az új szabályozás alapján, amely brit idő szerint hajnali 4 órától – közép-európai idő szerint 5 órától – lépett érvénybe, a gyorstesztet (lateral flow test) az angliai érkezés utáni második nap végéig kell elvégezni. A brit kormány két lépésben enyhítette az utazáshoz kötődő tesztelési előírásokat: péntektől megszűnt a külföldről Angliába utazók indulás előtti koronavírus-tesztelési kötelezettsége is. Péntek és vasárnap között még érvényben volt az érkezés utáni PCR-teszt elvégzésének kötelme, de a korábbi előírástól eltérően a PCR-szűrés eredményét sem kellett elkülönítésben megvárni.

Az indulás előtti tesztelési kötelezettség megszűnése a koronavírus ellen teljes körűen beoltott felnőtt beutazókra, illetve – oltási státustól függetlenül – a 18 éven aluliakra vonatkozik. Az érkezés utáni PCR-teszt előírásának vasárnaptól érvényes eltörlése ugyancsak a teljes körűen beoltott felnőttekre, valamint oltási státustól függetlenül az 5 és 18 év közöttiekre vonatkozik. Az 5 évnél fiatalabb gyerekeket gyorstesztnek sem kell alávetni.

Az intézkedés hatálya Angliára terjed ki, mivel az Egyesült Királyság többi országában – Skóciában, Walesben és Észak-Írországban – a helyi kormányok hatáskörébe tartozik annak eldöntése, hogy követik-e a brit kormány által bejelentett módosításokat.

A szabályozás értelmében az angliai érkezés utáni gyorsteszt elvégzéséhez nem használható a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) ingyenes tesztelési szolgáltatása, vagyis a gyorsteszteket egészségügyi magánszolgáltatóktól kell megrendelni még az indulás előtt. Ha az angliai érkezés utáni gyorsteszt eredménye pozitív, az érintettnek elkülönítésbe kell vonulnia és PCR-tesztet kell elvégeztetnie, ehhez viszont már használható az NHS ingyenes tesztelési szolgáltatása.

A korábbi szabályozás alapján az Angliába beutazóknak az indulás előtt legfeljebb 48 órával PCR- vagy gyorstesztet, az érkezés utáni második nap végéig PCR-tesztet kellett elvégeztetniük, és ez utóbbi eredményét elkülönítésben kellett megvárniuk. A brit kormány a gyorsan terjedő omikron koronavírus-variáns behurcolásának megfékezése végett rendelte el tavaly a külföldről beutazók tesztelési kötelezettségének szigorítását.

Annyi fertőzött, hogy feleslegessé vált a szigor

Boris Johnson miniszterelnök szerda esti alsóházi tájékoztatóján jelentette be az azóta érvénybe léptetett enyhítések tervét. Indoklásában elmondta: az omikron felbukkanása utáni időszakban még helyénvaló intézkedés volt e szigorítások elrendelése a vírusvariáns nagy-britanniai elterjedésének lassítása végett.

Azóta azonban ez a vírusváltozat olyan mértékben elterjedt Nagy-Britanniában, hogy az utazási tesztkötelezettségek már csak korlátozott hatást gyakoroltak a fertőződési esetszámok növekedésére, a turisztikai szektort viszont jelentős pótlólagos költségekkel terhelték – mondta a brit kormányfő. Hozzátette: a szigorú tesztelési kötelezettségek az Angliából külföldre utazókat is elbizonytalanították, mivel sokan tartottak attól, hogy a visszaindulás előtti teszt esetleges pozitív eredménye miatt külföldön ragadnak.

Aktív koronavírus-fertőzöttek számának alakulása Nagy-Britanniában. Forrás: Worldometers.info

Nagy Britanniában a hétvégén 3,46 millióra emelkedett az aktív fertőzöttek száma, ami a 68,4 milliós lakossághoz viszonyítva azt jelenti, hogy már minden 20. brit koronavírusos. Az Egyesült Államokban is hasonló a helyzet, ott jelenleg 17,87 millió fertőzöttet tartanak számon, ami a teljes lakosság 5,35%-át jelenti.

Forrás: MTI / Worldometers

Hozzászólások ()

Friss hírek