Az EMA új mellékhatásokat vizsgált a Janssen vakcinájánál

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a Johnson & Johnson vállalatcsoporthoz tartozó Janssen Pharmaceutica-Cilag NV gyógyszeripari vállalat által az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyag termékinformációjának frissítését javasolta azzal, hogy a vakcina lehetséges mellékhatásai között szerepeltetni kell az alacsony vérlemezkeszám előfordulásának esélyét is.

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő, amszterdami székhelyű ügynökség pénteki közleményében hangsúlyozta: az immunológiai okok miatt lecsökkenő vérlemezkeszám (immuntrombocitopénia) előfordulásának, azaz a véralvadási nehézségnek az esélye rendkívül alacsony a Janssen-vakcina esetében.

A tájékoztatás szerint az uniós ügynökség illetékes kockázatértékelő bizottsága (PRAC) a vakcina vizsgálatakor arra a következtetésre is jutott, hogy az oltóanyag beadását követően szédülés, fülzúgás, vagy fülcsengés fordulhat elő, s e tünetek összefüggésbe hozhatók a szorongással kapcsolatos reakciókkal. Ennek fényében a szakértői bizottság azt javasolta, hogy az egészségügyi szakembereknek a felsorolt tünetekre figyelmeztetniük kell azokat, akik ezt a vakcinát kapják. Kiemelték ugyanakkor: az oltóanyag előnyei továbbra is felülmúlják az esetleges mellékhatások kockázatait.

Oltáshoz készítik elő az amerikai Johnson & Johnson leányvállalata, a Janssen egyadagos vakcináját a székesfehérvári Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban 2021. augusztus 4-én. MTI/Vasvári Tamás

Az uniós gyógyszerügynökség közölte továbbá, hogy a vizsgálatok eddig nem állapítottak meg okozati összefüggést a koronavírus elleni vakcinák és a menstruációs rendellenességek között. A menstruációs rendellenességek nagyon gyakoriak, alapbetegség nélkül is, például stressz, vagy fáradtság hatására is előfordulhatnak – tették hozzá.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »