Covid körkép: fertőzési gócpontot találtak Bukarest határában

Az új típusú koronavírus egyik indiai vírusmutációját, illetve a brit vírusvariánst azonosították egy Bukarest határában felfedezett fertőzési gócban – közölte szerdán a román közegészségügyi intézet (INSP).

Az INSP szerint április 20-26. között antigén gyorstesztekkel mutatták ki a SARS-CoV-2-es kórokozót 35 indiai vendégmunkásnál, akik két Popesti-Leordeni-i cégnél dolgoznak, és néhány nappal korábban negatív PCR-tesztekkel érkeztek Romániába. Közülük 18-an a bukaresti Victor Babes járványkórházba kerültek, egyiküket pedig a Matei Bals járványklinikán ápolják. A többiek szálláshelyükön maradtak karanténban.

A vírusmutáció beazonosítására alkalmas úgynevezett szekvenciális tesztelést a bukaresti Cantacuzino immunológiai és közegészségügyi kutatóintézet végezte el a kórházba utalt vendégmunkásoktól vett mintákon. Ennek során derült ki, hogy három vendégmunkás a brit, hét pedig egy indiai vírusmutációval fertőződött meg, amely viszont az INSP szerint nem azonos az Indiában jelenleg súlyos járványügyi helyzetet okozó vírusvariánssal.

Romániában először múlt csütörtökön egy szintén Indiából érkezett, a Brassó megyei Botfaluban dolgozó vendégmunkásnál mutatták ki először a B.1.617.2-es jelzésű indiai vírusmutációt. A járványügyi szakemberek azt valószínűsítik, hogy Romániában már a brit mutáció a domináns, de az országban már a brazil és dél-afrikai vírusvariáns is megjelent.

Romániában egyébként lecsengőben van a koronavírus-járvány harmadik hulláma. Szerdán 1564 új esetről számolt be a stratégiai kommunikációs törzs (GCS), ami több mint 15 százalékkal marad el az utóbbi két hét átlagától. Miután – az ortodox húsvét hosszú hétvégéjén – négy napon keresztül száznál kevesebb halálesetet jelentettek, szerdán 142 elhunytról számolt be a GCS, ami néhány százalékponttal meghaladja az utóbbi két hét átlagát. A húszmilliós Romániában eddig 28 616 áldozatot követelt a járvány, és több mint 1 millió 60 ezer embernél mutatták ki a fertőzést.

Szerbiában pénzjutalmat kapnak, akik beoltatják magukat

Szerbiában 25 euró (9300 forint) értékű pénzjutalomban részesülnek azok, akik beoltatják magukat a koronavírus ellen – jelentette be szerdán Aleksandar Vucic szerb államfő a Pink tévé műsorában.

Vucic hangsúlyozta: nem hoznak diszkriminatív intézkedéseket azokkal szemben, akik nem akarják beoltatni magukat, de szeretnék megjutalmazni azokat az állampolgárokat, akik felelősségteljesen viselkednek. Hozzátette: a nyugdíjasoknak kifizetett 30 euró (10 ezer forint) értékű támogatáson felül így minden 16 év feletti állampolgár, aki már beoltatta magát vagy május végéig felveszi valamelyik védőoltást (beleértve a nyugdíjasokat), 25 euró értékű jutalomban részesül.

Az államfő reményének adott hangot, hogy május végéig hárommillió ember megkaphatja a védőoltás mindkét dózisát az országban. Mindazonáltal jelezte: akik nem oltatják be magukat és megfertőződnek, nem kaphatnak fizetett betegszabadságot.

A közel hétmillió lakosú Szerbiában eddig 3 millió 620 ezer embert oltottak be. Két és fél millióan kapták meg az első dózist, közülük 1 570 000-en már a másodikat is.

  • Kapcsolódó:

Ukrajnában már több mint 45 ezren haltak bele a betegségbe

Ukrajnában szerdára kismértékben gyorsult a koronavírus-fertőzés terjedése, több mint 2500, a megelőző napinál mintegy ezerrel több új koronavírusos beteget jegyeztek fel, a járvány tavaly márciusi kitörése óta regisztrált halálos áldozatok száma pedig már meghaladta a 45 ezret.

A hivatalosan közölt adatok alapján az elmúlt napban 2576 új esettel 2 090 986-ra nőtt az azonosított fertőzöttek száma, az elhunytaké pedig 161-gyel 45 077-re. A megelőző három napban is hasonlóan 160 körüli volt az elhunytak száma, míg azt megelőzően még háromszáz fölötti. Eddig 1 697 358-an gyógyultak meg, közülük az elmúlt napban csaknem 7800-an, az aktív betegek száma így tovább csökkent több mint 5300-zal, 348 551-re. Kórházba ismét a korábbiaknál jóval kevesebb, 1671 koronavírusos, illetve fertőzésgyanús beteg került, a megelőző napokban is hasonlóan 1500 körüli, illetve az alatti volt, azelőtt viszont még háromezer fölött. A legtöbb új beteget, 405-öt ezúttal a kelet-ukrajnai Harkiv megyében jegyezték fel.

Az egészségügyi tárca közben frissítette a régiók járványhelyzet szerinti besorolását, így jelenleg már csak hat megye maradt a legsúlyosabb vörös kategóriában. A legenyhébb sárgában van jelenleg a főváros, Kijev és Kárpátalja, valamint további kilenc régió – vagyis a legtöbb megye -, nyolc pedig narancs besorolású. Szerdától Kijevben csaknem egy hónap után újraindult az oktatás az iskolákban, és kinyitottak az óvodák is.

Szerdán Donyeck megyében találat érte a kelet-ukrajnai frontvonal mellett ukrán ellenőrzésű oldalon a Covid-betegek fogadására kijelölt marjinkai járási kórházat, miközben az „orosz megszálló erők” a szomszédos Krasznohorivka települést lőtték – jelentette az Ukrajinszka Pravda hírportál a helyi vezetésre hivatkozva. A beszámoló szerint a kórházban, ahol 45 koronavírusos, illetve tüdőgyulladásos beteget ápolnak, a detonációtól kitörtek az ablakok a kórház egyik épületében, megszűnt az áramellátás, de senki sem sérült meg.

Forrás: MTI/Kitekintő

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »