Könnyítések jöhetnek a beoltottaknak Németországban

Felmenthetik az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) terjedésének lassítását szolgáló korlátozások némelyike alól a vírus okozta betegség (Covid-19) elleni védőoltással rendelkezőket Németországban a szövetségi kormány vasárnap kiszivárogtatott tervei szerint.

A szövetségi kormány vezetői és a tartományi kormányfők egyeztető testülete, az úgynevezett miniszterelnöki konferencia (MPK) hétfői közös tanácskozására készített előterjesztés alapja a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) április elején készített szakvéleménye, miszerint egy beoltott az utolsó adag – kétfázisú oltás esetén a második, egy adagból álló védőoltásnál az egyetlen adag – beadása utáni 15. naptól kisebb valószínűséggel terjeszti a vírust, mint egy tüneteket nem mutató fertőzött.

A berlini vezetés javaslata szerint erre a megállapításra építve be kellene vezetni, hogy a beoltottakat az utolsó adag beadása utáni 15. naptól kezdve ugyanúgy kell kezelni, mint a negatív SARS-CoV-2-teszttel rendelkezőket. Ugyanakkor kiváltságokkal, többletjogosítványokkal nem jár az oltás, vagyis a beoltottak is csak azokat az üzleteket kereshetik fel, csak azokat a szolgáltatásokat vehetik igénybe és csak azokat kulturális, sport vagy egyéb intézményeket látogathatják, amelyek működése az aktuális járványhelyzethez igazított szabályok alapján engedélyezett.

A szövetségi kormány azt is javasolja, hogy mentsék fel a külföldi út miatti karanténkötelezettség alól az oltással rendelkezőket, kivéve a SARS-CoV-2 valamely új, fokozottan veszélyes típusa által erősen fertőzött területeken tett utakat.

A fertőzésveszéllyel járó kapcsolatok, érintkezések számának csökkentését szolgáló szabályok alóli esetleges felmentések ügyében csekély engedményeket javasolnak, a tervezet szerint csak az idősotthonokban, bentlakásos ápolási otthonokban élő beoltottak esetében kellene visszavonni a korlátozásokat, enyhítendő az ilyen intézményekben élő emberek elzártságát.

Németországban egyelőre a Pfizer/BioNTech-, az AstraZeneca- és a Moderna-féle vakcinával igyekeznek elérni a Covid-19-cel szembeni közösségi immunitást. A szövetségi kormány legutóbbi adatai szerint péntekig a lakosság 7 százaléka – 5 855 864 ember – kapta meg mindkét adagot valamelyikből. Legalább egy adagot a lakosság 22,8 százaléka, 18 965 663 ember kapott.

A SARS-CoV-2 harmadik hulláma egyelőre erősödik Németországban, de nem a szakértők által valószínűsített ütemben, hanem jóval mérsékeltebben. A hullám erősödésének kezdetén, márciusban készített modellszámításokban az állt, hogy a húsvét utáni napokban elérheti a 300-at a megelőző hét napon regisztrált új fertőződések százezer lakosra vetített száma.

Azonban ez a mutató egyelőre a második országos fertőzéshullám tetőzésének idején, az év elején mért 200 körüli szintet sem érte el. Az utóbbi napokban a 160-165 körül mozgott. A frissített szakértői elemzések ezt a jelenséget annak tulajdonítják, hogy a veszély hatására erősödött a lakosság óvatossága, tudatossága, így a legtöbben viszonylag fegyelmezetten tartják be a járványügyi szabályokat, amivel sikerült csökkenteni a harmadik hullám hevességét.

Erre utal az is, hogy nagyobb feszültség és rendbontás nélkül vezették be a hét végén az eddigi legszigorúbb járványügyi szabályt, az este 10 és reggel 5 óra közötti kijárási korlátozást. Ez a szabály az úgynevezett vészfékrendszer része, azokban a közigazgatási egységekben kell alkalmazni, amelyekben tartósan – egymás után három nap – 100 felett van a hétnapi fertőzésgyakoriság. A 412 közigazgatási egység – járás, város, nagyvárosi kerület – közül több mint 350 tartozik ebbe a kategóriába, de csak szórványosan és legfeljebb néhány száz résztvevővel tüntettek a kijárási korlátozás ellen.

Az RKI vasárnapi adatai szerint a hétnapi fertőzésgyakoriság országos szinten 165,50-en áll, emelkedett az egy héttel korábbi 162,30-hoz képest. Az intézet kimutatása szerint az utóbbi 24 órában 18 773 fertőződést szűrtek ki tesztekkel, ez csökkenés az egy héttel korábbi 19 185-höz képest. Az új esetekkel együtt 3 287 418 ember szervezetében mutatták ki a vírust.

Ugyanakkor a SARS-Cov-2 által okozott betegséggel (Covid-19) összefüggésben egy nap alatt regisztrált halálesetek száma 120-ra emelkedett az egy héttel korábbi 67-ről. Az új halálesetekkel 81 564-re emelkedett a járvány áldozatainak száma Németországban.

Törökországban néhány nap alatt csaknem 38 százalékkal esett vissza a napi esetszám

Négy nap alatt csaknem 38 százalékkal esett vissza az újonnan regisztrált koronavírus-fertőzéses esetek száma Törökországban az egészségügyi minisztérium vasárnap közölt adatai szerint, de a halálozás napi számai továbbra is rekordközeli.

Szerdán még 61 967 új esetet azonosítottak a hatóságok, vasárnap ez a mutató közel 38 százalékkal, 38 553-ra esett vissza, miközben az elvégzett tesztek száma csak mintegy 18 százalékkal csökkent. A mostani esetszám azt jelzi, hogy Törökországban is mérséklődik a járvány harmadik hulláma, amely április 14. és 22. között több napon át 60 ezres érték felett tetőzött. A vasárnapi adattal az igazolt fertőzöttek száma 4,63 millióra nőtt.

A halottak napi száma azonban továbbra sem csökken, a szerdai rekordérték közelében mozog, amely akkor 362-t ért el. A vasárnapi adat 347 volt, ami valamivel magasabb is, mint az előző két napban, pénteken ugyanis 343-an, szombaton pedig 339-en haltak meg a betegség következtében. A járvány halálos áldozatainak száma immár 38 258-ra emelkedett. A súlyos betegként nyilvántartottak száma 3511-ről 3590-re nőtt, tehát enyhén, de továbbra is emelkedik.

A török vezetés március 1. óta nem országosan, hanem a tartományok kategorizálása szerint kezeli a koronavírus-járványt. Március 29-én a romló mutatók miatt az addigi 17 tartomány helyett már 58-at soroltak a nagyon magas kockázatú kategóriába, köztük Isztambult és Antalyát is. Április 13-án, a ramadán, tehát az iszlám böjti hónap kezdetén még tovább szigorítottak az intézkedéseken. Az országos érvényű éjszakai kijárási tilalom korábban, vagyis este hétkor kezdődik, emellett korlátozták a tartományok közötti utazásokat is. Az éttermeknek és a kávézóknak be kellett zárniuk, és a ramadán idejére csak elvitelre vagy házhoz szállításra vehetnek fel rendelést. A maszkviselés a lakóhelyen kívül mindenhol kötelező.

A kis-ázsiai országban a Sinovac, valamint a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni oltóanyagával végzik a lakosság immunizálását. A kétdózisú készítmények első adagját eddig 13 millió 207 ezer, míg a másodikat 7 millió 961 ezer embernek adták be a 83,6 millió lakosból.

Forrás: MTI/Kitekintő

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »