Draghi régi-új beceneve: Super Mario

Mario Draghi, miután Giuseppe Conte lemondása után lehetőséget kapott egy új olasz kormány megalakítására, szinte pár nap alatt többet javított Olaszország gazdasági megítélésén, mint Conte a miniszterelnökségének teljes időszaka alatt.

Draghit február 3-án kérte fel Sergio Mattarella olasz államfő a kormányalakításra, amit ő feltételesen el is fogadott, majd pár napon belül szinte az összes komolyabb párttal meg is egyezett abban az Olaszországban, ahol a politikai színtér rendkívül széttagolt és egy kormány átlagos „futamideje” 14 hónap.

Mario Draghi kormányalakítását támogatta Öt Csillag Mozgalom (M5S) a baloldali Demokrata Párt (PD), a Silvio Berlusconi vezette Hajrá Olaszország (FI) és a jobboldali Liga is, Matteo Salvini vezetésével, miközben ezek a pártok korábban egymással politikai játszmák keretében vették el a kormányzást az éppen hatalmon lévőktől.

Mire ez a nagy összetartás?

Egyrészt Mario Draghi nemzetközileg is elismert név, 8 évig sikeresen irányította az Európai Központi Bankot és közben egy euróválságot is elhárított – ekkor kapta a Super Mario becenevet, amelyre az elmúlt két hétben is rászolgált, hiszen az olasz tőzsde szárnyal, az olasz kötvényhozamok öt éve nem voltak ilyen alacsonyan, emellett pedig az olasz lakosság 85%-a (!) is támogatja, hogy a volt jegybankelnök legyen Olaszország új miniszterelnöke.

https://www.instagram.com/p/CLXFXWIhqwB/

Másrészt politikai okai is vannak a széleskörű támogatottságnak: Draghi vezetésével óriási összeget költhet el Olaszország az EU helyreállítási alapjából úgy, hogy közben ezzel nem sérülnek a pártérdekek sem, mert Draghi már most kijelentette, hogy nem kíván indulni a következő olasz választáson, tehát a pártok sem konkurens vezetőként tekintenek rá, hanem egy olyan leendő miniszterelnökként, aki után a győztes párt vagy koalíció – bármelyik is legyen az – a mostaninál lényegesen jobb helyzetben veheti át az olasz gazdaság egyengetését.

Forrás: Businessweek / Kitekintő

 

 

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »