Csak friss negatív koronavírusteszttel lehet belépni Szlovákiába

Szlovákia határai továbbra is nyitva maradnak, de hétfőtől csak friss negatív koronavírusteszttel lehet belépni az országba – erősítette meg Martin Klus szlovák külügyi államtitkár a kormány korábban hozott rendeletét hétfőn Pozsonyban. A beutazókat szúrópróbaszerűen ellenőrzik.

A szlovák kormány – különös tekintettel a jelentősen megromlott csehországi járványhelyzetreegy ideje nyíltan mérlegeli, hogy ne zárja-e le az ország határait, illetve ne vezessen-e be kötelező szűrést a határátkelőkön. A pozsonyi sajtó azt valószínűsíti, hogy a határokon történő szűréseket legkorábban a jövő héten vezethetik be, amikor felszabadulnak az országos teszteléssel lekötött egészségügyi kapacitások.

Szlovákiában a hétvégén országos méretű koronavírus-szűrést tartottak, amelynek keretében antigén-teszttel több mint hárommillió embertől vettek mintát. A szűrés pontos eredményét és a részvételi adatokat hétfőn tervezik nyilvánosságra hozni.

Az országos koronavírus-szűrést szombaton és vasárnap megismétlik. Arról egyelőre nincs döntés, hogy ez a szűrés ismét teljes körű lesz-e, vagy csak az ország egyes régióit érinti. A szűréseket levezénylő hadsereg által nyilvánosságra hozott részleges adatokból kitűnik, hogy az ország északi régióiban magasabb a fertőzések aránya, mint a déli régiókban, amelyekben a magyarok is laknak.

A hétvégén lezajlott országos szűréseknek egyelőre csak a szombati eredményei ismertek. Szombaton mintegy 2,5 millió ember jelent meg a szűréseken, közülük 25 850-nél mutatták ki a fertőzést. Ez azt jelenti, hogy Szlovákia lakosságának egy százalékát fertőzte meg az új koronavírus. A tesztelésen való részvétel önkéntes volt, a 10 és 65 év közötti polgárokat érintette. A negatív teszttel rendelkezők számára hétfőtől kezdve megszűnt a kijárási tilalom, amely november 8-ig van érvényben. A munkaadók hétfőtől kérhetik alkalmazottaiktól a negatív teszteredményt. Akik ezzel nem rendelkeznek, nem léphetnek munkába és karanténban kell maradniuk.

Zuzana Caputová államfő és Igor Matovic kormányfő is sikeresnek minősítette a hétvégi országos koronavírus-szűrést. Mindketten köszönetet mondtak a hadseregnek és az önkormányzatoknak a példa nélküli országos akció sikeres lebonyolításáért. Igor Matovic Magyarországnak külön is megköszönte, hogy mintegy 200 medikussal segítette a szlovákiai teszteléseket.

  • Kapcsolódó cikkünk:

Forrás: MTI

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »