Friss hírek

Még mindig kétséges az atomalku további sorsa

Történt előrelépés pénteken az iráni atomalku megmentését célzó többoldalú bécsi találkozón, de nem elegendő ahhoz, hogy meggyőzze Iránt: változtassa meg döntését, hogy egyenként felülvizsgálja a megállapodás atomenergiára vonatkozó korlátozásait – mondta az iráni küldött újságíróknak az egyeztetések után.

A szerződésben részes országok, azaz Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kína, Oroszország és Irán vezető tisztségviselői pénteken Bécsben találkoztak, hogy megvitassák az Iránnal 2015-ben kötött többhatalmi nukleáris megállapodás megmentésének módjait. A TASZSZ orosz hírügynökség szerint a találkozó több mint három órán át tartott.

„Történt előrelépés, de ez még mindig nem elegendő, és nem felel meg Irán elvárásainak” – mondta Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter-helyettes újságíróknak az egyeztetések után. „Jelentést fogok tenni Teheránnak, a végső döntést ott fogják meghozni” – tette hozzá.

Fu Cung kínai küldött szerint azonban Irán „érthető és világos” üzenetét küldte annak, hogy tartja magát a nukleáris megállapodáshoz. Hozzátette: a tárgyalásokat követően az Európai Unió bejelentette, hogy elkészült a Teheránnal folytatott kereskedelem fenntartását célzó bonyolult rendszerrel. Részletekkel azonban nem szolgált.

Madzsíd Taht-Raváncsi iráni ENSZ-nagykövet szerint mindazonáltal az Instex önmagában nem lesz elegendő a megállapodás megmentéséhez. (Az Instex nevű, nem dolláralapú kereskedelmi csatornát az európai országok hozták létre azért, hogy a szankciókat kikerülve üzletelhessenek Iránnal.)

A 2015-ben kötött többhatalmi nukleáris megállapodásban részes országok, azaz Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kína, Oroszország és Irán vezető tisztségviselőinek bécsi találkozója 2019. június 28-án, amelyen az egyezmény megmentésének módjait vitatták meg. (EPA/CHRISTIAN BRUNA)

A kérdésre, hogy Kína továbbra is vásárol-e iráni kőolajat az amerikai tiltás ellenére, Fu azt válaszolta: Kína arra törekszik, hogy szavatolja energiabiztonságát, és nem fogadja el az Egyesült Államok diktátumát. Elmondta továbbá: a szerződésben részes országok képviselői ígéretet tettek arra, hogy gazdasági előnyöket biztosítanak Iránnak, valamint arra is, hogy felszereléssel látják el Iránt az araki nehézvizes reaktor korszerűsítéséhez. A kínai küldött szerint sikerült előrelépést elérniük Iránnal, különösen az araki projekttel kapcsolatban.

Mihail Uljanov, aki Oroszország állandó képviselője a nemzetközi szervezeteknél, közölte, hogy a találkozón a résztvevők megerősítették elkötelezettségüket az atomalkut tartalmazó megállapodás iránt.

Az Egyesült Államok tavaly májusban egyoldalúan felmondta az atomalkut, és azóta több szankciót is életbe léptetett az iszlám köztársaság ellen. Teherán egy évvel később, 2019. május 8-án jelezte, hogy a szerződés többi aláírójának hatvan napja van arra, hogy segítsen kivédeni az amerikai büntetőintézkedések hatásait, és ezzel megmentse az egyezményt. Az iráni vezetés azt is egyértelművé tette, hogy nem hosszabbítja meg a július 8-án lejáró hatvannapos határidőt, és azzal fenyegetőzött: véget vet az urándúsítás – a megállapodás értelmében 3,67 százalékosra csökkentett – mértékére vonatkozó korlátozásoknak, és folytatja az araki nehézvizes reaktor építését.

Irán tényleg felgyorsította az urándúsítást

Még maga Trump sem érti a saját Irán-politikáját

Forrás: MTI/AP/EFE/Reuters/TASZSZ

Friss hírek

Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »