Nem változtatott az irányadó dollárkamatsávon az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve/Fed) monetáris döntéshozó testülete szerdán.
A nyíltpiaci bizottság (FOMC) szerdán befejeződött kétnapos ülésén a piaci várakozásokkal összhangban a december óta érvényes 2,25-2,50 százalékos sávban hagyta az irányadó kamatot.
A Fed a döntés indoklásában a fokozódó gazdasági kockázatokra és az inflációs nyomás várható csökkenésére hivatkozva jelezte szándékát monetáris lazító lépések megtételére az év hátra lévő részében, ami összességében akár fél százalékpontos kamatcsökkentést is jelenthet.
A szövetségi tartalékbankrendszer „megteszi a szükséges lépéseket” az immár közel tíz éve tartó gazdasági növekedés ütemének fenntartása érdekében – írja a közlemény, amelyből kimaradt a korábbi megfogalmazás, miszerint a Fed „türelemre törekszik” a kamatok módosításában.
A Fed legfrissebb gazdasági előrejelzése alapján a döntéshozók véleménye nem változott a növekedés és a munkanélküliség várható alakulását illetően, az inflációt azonban 1,5 százalék körül várják az idei évre, míg a márciusi kamatdöntő ülésen még 1,8 százalékot jeleztek. Várakozásaik szerint a kétszázalékos inflációs célt jövőre sem sikerül majd megközelíteni.
A kamatemelési ciklus elindulása, 2015 decembere óta kilenc alkalommal emelt kamatot a Fed, minden alkalommal 25 bázisponttal. A nyíltpiaci bizottság 2015 decembere előtt hét évig tartotta történelmi mélységben, zéró közeli szinten az alapkamatot, hogy ösztönözze a gazdasági növekedést és felpörgesse az inflációt.
Donald Trump amerikai elnök többször sürgette az amerikai monetáris politikai döntéshozókat a kamatszint csökkentésére, mégpedig gazdaságélénkítési céllal.
- Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: MTI/Reuters