Befejezte kedden Münchenben bajor miniszterelnöki munkásságát Horst Seehofer, a német tartományt kormányzó Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke, aki szerdától az új szövetségi kormány belügyminisztereként folytatja pályafutását.
Horst Seehofer az általa vezetett utolsó kormányülés után tartott tájékoztatóján kiemelte, hogy miniszterelnökként igyekezett a „kisemberek” érdekét szem előtt tartva dolgozni, és úgy érzi, hogy ez sikerült is. A 2008-ben kezdett munka legnagyobb eredményének a jó gazdasági helyzetet és a bajor-cseh megbékélést nevezte. Legnagyobb pártpolitikai sikerének azt tartja, hogy a CSU visszaszerezte az abszolút többséget a tartományi gyűlésben (Landtag).
Horst Seehofert a tervek szerint szerdán kinevezi szövetségi belügyminiszternek Frank-Walter Steinmeier államfő, miután a szövetségi parlament (Bundestag) ismét – negyedik alkalommal – megválasztja kancellárnak Angela Merkelt.
Horst Seehofer utódja a kormányfői tisztségben Markus Söder jelenlegi pénzügyminiszter lesz, akit pénteken választanak meg miniszterelnöknek a müncheni Landtagban. A politikust Horst Seehofer legfőbb párton belüli ellenfeleként tartják számon.
- Kapcsolódó cikkeink:
A CSU összeállítást közölt Horst Seehofer kormányfői munkájának eredményeiről, kiemelve, hogy valamennyi évben egyensúlyban volt a tartomány államháztartása, az adósság 5,6 milliárd euróval csökkent, a családok támogatására fordított összeg pedig a 2008-as 852 millió eurónak közel háromszorosára, 2,318 milliárd euróra emelkedett.
A gazdasági eredmények közül kiemelték, hogy az utóbbi tíz évben egymillió munkahely jött létre a nagyjából 12,5 millió lakosú tartományban, a munkanélküliség pedig minden korábbinál alacsonyabbra, a teljes foglalkoztatottságot jelentő 3 százalék körüli szintre süllyedt. A fiatalkori munkanélküliség lényegében megszűnt, mindössze 2,6 százalékos.
A folyamatos fejlődés mellett azonban a CSU súlyos veszteségeket szenvedett el a tavaly szeptemberi Bundestag-választáson, és a szövetségi kormányt alkotó pártok közül a leggyengébben szerepelt. A csak Bajorországban működő párt a tartományban leadott szavazatok 38,8 százalékát gyűjtötte össze, ami 13,3 százalékpontos visszaesés a 2013-ban tartott Bundestag-választáson szerzett 49,3 százalékhoz képest.

Horst Seehofer leköszönő bajor miniszterelnök, a német tartományt kormányzó Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke érkezik az általa vezetett utolsó kormányülésre a müncheni kormányépületben 2018. március 13-án. Seehofer a következõ napon az Angela Merkel kancellár vezette új szövetségi kormány belügyminisztereként folytatja pályafutását. (MTI/EPA/Lukas Barth)
A CSU 1949 óta először végzett 40 százalék alatti eredménnyel Bundestag-választáson. Gyengülése a pártban elterjedt értelmezés szerint azt jelenti, hogy az idén októberben tartandó Landtag-választáson veszélybe kerülhet a 2013-ban visszaszerzett abszolút többség a müncheni tartományi parlamentben. Ez azért fontos, mert a CSU-nál szinte a párt létének értelmeként tartják számon azt, hogy egyedül, koalíciós partner nélkül kormányozza Bajorországot.
Horst Seehofer is úgy került a pártelnöki és a miniszterelnöki tisztségbe, hogy a CSU a 2008-as Landtag-választáson több mint 40 év után nem szerzett abszolút többséget, és a kudarc miatt támadt forrongás elsöpörte a párt akkori vezetését.
A 2017-es Bundestag-választáson elszenvedett kudarc miatt végül Horst Seehofer elveszítette hatalma egy részét, és arra kényszerült, hogy a miniszterelnöki pozíciót átadja Markus Södernek.
Forrás: MTI