Még mindig az amerikai palaolaj az OPEC legnagyobb gondja

Az OPEC főtitkára, Mohammed Barkindo felszólította az amerikai palaolaj termelőket, hogy fogadják el a „megosztott felelősséget” a globális olajkínálat csökkentése érdekében, valamint arra figyelmeztetett, hogy soha nem látott intézkedések válhatnak szükségessé a következő évben az olajpiaci egyensúly létrehozása miatt.

„Arra buzdítjuk amerikai barátainkat, hogy olyan komolyan kezeljék ezt a megosztott felelősséget, amilyet a helyzet megkíván, és amely a jelenlegi egyedülálló ellátási ciklus egyik legfontosabb tanulsága” – fogalmazott Barkindo.

A palaolaj termelés döntő hányada az USA-ban zajlik. A Reuters adatai szerint a palaolaj-fúrók  hozzájárulásával az idei évben közel 10 százalékkal nőtt az észak-amerikai termelés, miközben az OPEC és néhány más termelő – köztük Oroszország is – folyamatosan a kínálat csökkentésére törekszik.

Az OPEC-főtitkár elmondta, hogy az Egyesült Államok és az OPEC egyetértett abban, hogy közös megoldást kell találniuk az olajpiac stabilitásának biztosítása érdekében, valamint kijelentette, hogy az OPEC és más olajtermelők 2018-ban „néhány rendkívüli intézkedés” elfogadására kényszerülhetnek a piac újbóli kiegyenlítése érdekében.

Az OPEC tagállamai és az olajkartellen kívüli további 11 nagy olajexportőr ország (Azerbajdzsán, Bahrein, Brunei, Egyenlítői-Guinea, Kazahsztán, Malajzia, Mexikó, Omán, Oroszország, Szudán és Dél-Szudán) 2016 decemberében állapodott meg abban, hogy az októberi szinthez képest 2017. január 1-jétől együttesen napi 1,8 millió hordóval fogják vissza a kitermelést fél éven keresztül. A kőolaj világpiaci árának alátámasztását és a túlkínálat csökkentését célzó egyezség hatályát május 25-én hosszabbították meg 2018 márciusának végéig.

A világ egyik legnagyobb olajtermelő országa, Szaúd-Arábia hétfőn bejelentette, hogy napi 560 ezer hordóra csökkentette a kitermelését. A bejelentés összhangban áll a királyság elkötelezettségével az OPEC termeléscsökkentési megállapodása iránt.

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: CNBC / Kitekintő

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »