Terjeszkedne a világban a kínai hadsereg?

Az amerikai védelmi minisztérium szerint Kína azt fontolgatja, hogy kiterjeszti globális katonai jelenlétét. A Pentagon a kongresszus által igényelt szokásos éves jelentésében fogalmazta meg megállapításait a kínai haderőről.

A korábbi jelentésekben a védelmi minisztérium elsősorban Kínának a Dél-kínai-tengeren végrehajtott katonai műveleteire összpontosított, ezen belül is főleg az ott létrehozott mesterséges szigetekkel foglalkozott.

Több délkelet ázsiai ország, valamint az Egyesült Államok aggodalmukat fejezték ki a kínai militarizáció miatt a Dél-kínai tengeren, beleértve a leszállópályák építését mesterséges szigeteken. Kína ugyanakkor nemcsak a militarizációt, hanem a mesterséges szigetek létét is tagadja.

Kapcsolódó cikkünk: Megegyezett Kína és az ASEAN a Dél-kínai tengerrel kapcsolatban

Az idei jelentésben azonban a Pentagon elsősorban Kína Ázsián kívüli tevékenységét veszi számba. Megállapítja, hogy Kína tavaly katonai támaszpont építésébe fogott a kelet-afrikai Dzsibutiban, ahol egyébként amerikai katonai bázis is van.

„Kína valószínűsíthetően további katonai támaszpontokat hoz létre olyan országokban, amelyekhez régóta tartó, baráti viszony fűzi”– szögezi le a jelentés, Pakisztánra egyértelműen is utalva.

Elemzők szerint tudni való, hogy Kínának jól bejáratott és fontos kereskedelmi kapcsolatai vannak Dél-Ázsiában, Közép-Ázsiában és Afrikában.

A jelentést a Pentagon pár nappal azt követően hozta nyilvánosságra, hogy Rex Tillerson külügyminiszter és James Mattis védelmi miniszter Ausztráliában tárgyalva azt hangsúlyozta: Kína még mindig nem tett eleget a térség stabilitásáért.

„Kína jelentős gazdasági és kereskedelmi hatalom, és gyümölcsöző kapcsolatokat szeretnénk vele, de nem engedhetjük meg, hogy gazdasági hatalmával megvásárolja a más problémák megoldása alóli kibúvót, lett légyen szó a Dél-kínai-tenger szigeteinek militarizálásáról vagy az észak-koreai nukleáris és ballisztikusrakéta-programokat illető kudarcáról” – fogalmazott Sydneyben Tillerson.

A Pentagon jelentése szót ejt arról is, hogy Kína meglepő gyorsasággal modernizálja fegyverzetét. Hiperszonikus rakétákat, irányított energiát kibocsátó fegyvereket, világűrbe telepített fegyverrendszereket fejleszt. Hadereje modernizálásához többféle eszközt vesz igénybe, „külföldi katonai titkok megszerzésétől számítástechnikai bűnözésen át bizalmas anyagokhoz hozzáférő, kínai nemzetiségű magánemberek felhasználásig”.

A Pentagon jelentésére Peking egyelőre nem reagált.

  • Korábban írtuk:

Forrás: MTI / Kitekintő

Friss hírek

Leapmotor C10

A németeknél egyelőre nem fogynak a kínai autók

A ténylegesen kínai autómárkák továbbra is ritkaságszámba mennek Németországban a német dpa hírügynökség által a jövő héten kezdődő Auto Shanghai szakvásár alkalmából összeállított, a KBA szövetségi gépjármű-nyilvántartó hivatal adataira támaszkodó elemzése alapján.

Read More »
https://www.hidraulikaszakuzlet.hu/

Mire használják az o-gyűrűt? (x)

A hidraulikus rendszerekben a tömítések rendkívül fontos szerepet töltenek be, de a pneumatikus berendezésekben is jelen vannak ezek az “apró” alkatrészek. Többféle tömítés létezik, amelyek közül az egyik leghatékonyabb az o-gyűrű. A fő feladata szabályozni a gáz- és folyadékáramlást.

Read More »
gardamax.hu

Miért érdemes odafigyelni a mezőgazdasági gépek festésére? (x)

A mezőgazdasági gépek nem épp irodai környezetben dolgoznak. Nincs klíma, nincs árnyék – van viszont por, sár, napsütés, eső, hajnali pára és néha még egy kis üzemanyagfolt is. A traktorok, kaszák, boronák és társaik nap mint nap kemény munkát végeznek a természet szeszélyei között, és közben a mechanikai kopás mellett bizony a külsejük is megviseltté válik.

Read More »