Az EU évi 40-50 milliárd dollárt veszít az orosz élelmiszerembargón

Moszkva a lehető legtovább el fogja húzni az uniós országokkal szemben bevezetett élelmiszerembargó feloldását – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden.

Putyin az Összoroszországi Népfront fórumán, egy kalinyingrádi agrárvállalkozó felvetésére válaszolva mondta ezt. Viktor Gofman, aki a jelek szerint állattenyésztéssel foglalkozik, azt kérte az elnöktől, hogy az orosz vezetés semmiképp se törölje el a „szankciókat”, rámutatva, hogy ezektől Oroszországban sokan függenek és sokan profitálnak belőlük.

„Értem. Megsúghatom: a lehető legtovább el fogjuk ezt húzni” – jelentette ki tévékamerák előtt Vlagyimir Putyin, hozzátéve, hogy Oroszország az élelmiszer-behozatal korlátozását nem „szankcióknak”, hanem ellenlépéseknek tekinti.

Putyin hangoztatta, hogy az orosz termelők érdekeltek abban, hogy a jelenlegi helyzet minél tovább eltartson. Rámutatott ugyanakkor: a fogyasztó abban érdekelt, hogy jó minőségű termékekhez a lehető legalacsonyabb áron jusson hozzá, ezért szükség van a versenyhelyzetre.

Oroszország, válaszul az ukrajnai beavatkozás miatt bevezetett nyugati szankciókra, 2014. augusztus 7-én hirdette meg az élelmiszerembargót, amelyet Moszkva idén augusztusban 2017. december 17-ig meghosszabbított. A zárlat az Egyesült Államokból, az Európai Unióból, Ausztráliából, Norvégiából, Kanadából, Albániából, Montenegróból, Izlandból, Liechtensteinből és Ukrajnából származó termékekre terjed ki.

  • Korlátozások és kivételek
Az embargó (a konzervek kivételével) megtiltotta a csirke-, sertés- és marhahús, a tejtermékek, az élő, hűtött és fagyasztott hal, a mogyorófélék, a zöldség és gyümölcs, valamint a só bevitelét Oroszországba.

A korlátozás alól mentesülnek a bioaktív adalékok, a sport-, gyermek- és egészségügyi élelmiszerek, beleértve a laktózmentes termékeket, a lazac- és pisztráng-, kagyló- és osztrigaivadékot, valamint a vetni és ültetni való burgonyát, hagymát, cukorrépát és borsót.

Alekszandr Tkacsov orosz mezőgazdasági miniszter szeptemberben a behozatali korlátozás öt évvel való meghosszabbítását javasolta – a tárcavezető úgy vélekedett, hogy az embargó feloldása esetén az orosz agrárpiac nem omlik majd össze, mert az ágazat versenyképessé vált.

Az orosz gazdaságfejlesztési tárca augusztusban közölte, hogy számításai szerint a szankciópolitikai szembenállás Oroszországgal az Európai Uniónak évi 40-50 milliárd dolláros veszteséget okoz, ami mintegy 0,4 százaléka az unió GDP-jének.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek