Robbantaná a francia politikai rendszert a fiatal gazdasági miniszter

  • A francia gazdasági miniszter, Emmanuel Macron az egyre növekvő népszerűségét meglovagolván új politikai mozgalmat indított.
  • Célja egész Franciaország megreformálása, a fiatalok munkába állítása, s így a munkanélküliség felszámolása.
  • Míg eleinte többen jó szemmel nézték politikai mozgalmát, úgy mára már egyre többen kirtizálják, hogy miniszteri feladatai helyett csupán saját politikai karrierjét építi.

Emmanuel Macron jobb és baloldalion egyaránt megnyilványuló népszerűsége nem véletlen. Fiatal kora és dinamizmusa mellett elhiszi azt, amit a franciák nagy része nem mer elhinni: vagyis hogy Franciaország megreformálható. A szocialista politikus – aki azonban nem tagja a pártnak – a baloldalon belül a progresszív szemléletet képviseli, s kitűzött célja, hogy Franciaországot átvigye a XXI. századba, a digitális gazdaság és a start-upok uralta világba. Emellett kiemelt figyelmet szentel a fiatal generáció kérdéseire is, főként ami a külvárosi fiatalok társadalomba és a munkaerőpiacra való visszaintegrálását jelenti. Így nem véletlen, hogy az ellentmondásos munkatörvénykönyve, ami egyrészről helyzetbe hozná a fiatalokat a munkaerőpiacon, másrészről azonban kiszolgáltatottabbá tenné a munkavállalókat, főként az ő elképzelései révén valósult meg. Hasonló szellemiségben készült a tavalyi Macron-törvénycsomag is, amely több foglalkozás esetében könnyítéseket tartalmazott a fiatalok számára (pl. csökkentették a szakmai tanfolyamok és szakvizsgák díját).

A fiatal gazdasági miniszter nemcsak gazdasági és társadalmi reformokat szeretne véghez vinni, hanem politikai ambíciókkal is bír. Xavier Niel üzletember szerint Emmanuel Macronban hatalmas politikai becsvágy dolgozik és fő célja az, hogy teljesen megváltoztassa a politizálás módját: pártok nélkül képzeli el a politika jövőjét. Ezt erősíti Pascal Terrasse is, aki szerint Macron egy, az állampolgárokra épülő és képviseleti rendszer keretein belül működő politikai rendszert képzel el a XXI. században, amely már túllép a jelenlegi pártrendszereken, s így az eddigi vertikális pártok helyett horizontálisan szerveződő politikai mozgalomakra épít. Elképzelése szerint ugyanis nemcsak a gazdaságnak kell digitalizálódnia és közösségivé válnia, hanem a politikának is át kell lépnie a XXI. századba.

Így nem sokat kellett várni, hogy április elején bejelentse saját politikai mozgalmát, melyet „En Marche”-ra (Mozgásban!) keresztelt. A mozgalom megalakulásakor leszögezte, hogy az se jobb se baloldali nem lesz – véleménye szerint ezen jelzők mára már elvesztették értelmüket – s óva intett attól is, hogy politikai pártnak tekintsék azt. Ez véleménye szerint csupán egy mozgalom, ami a hasonlóan gondolkodó embereket gyűjti egy táborba. Sikerét mi sem mutatja jobban, mint hogy néhány nap alatt már 15 ezer tagot számlál a kezdeményezése. Igaz arról, hogy indulna-e a 2017-es választásokon, egyelőre nem fejtette ki elképzeléseit.

Az április elején bejelentett mozgalmat eleinte sokan lelkesedéssel fogadták, így például, a szocialista köztársasági elnök, Francois Hollande vagy az egykori jobboldali miniszterelnök Jean-Pierre Raffarin is köszöntötte, hogy egy újabb színfolttal lett színesebb a francia politikai paletta. Idővel azonban egyre többen kezdték el rossz szemmel nézni Macron és mozgalma szárnyalását. Így a Le Monde és a Le Figaro információi szerint Francois Hollande köztársasági elnök és Manuel Valls miniszterelnök is figyelmeztette a gazdasági minisztert, hogy még mindig a kormány tagja, és gazdasági miniszteri feladatai az elsők.

Legnyíltabban azonban Alain Juppé, egykori miniszterelnök kritizálta Macron-t, aki az RTL televízió élő adásában tett utalást a gazdasági miniszterre, miszerint „ha jelenleg gazdasági miniszter lennék, akkor az időm 100 százalékában a francia gazdasággal foglalkoznék, s nem a saját politikai karrieremet építgetném”. Alain Juppé kiszólása azért sem elhanyagolható, mivel az egykori miniszerelnök és jelenlegi köztársasági elnökjelölt már több mint egy éve vezeti a politikusok népszerűségi listáját. Így a választások legnagyobb esélyesének számít.

Egyelőre senki nem tudja megmondani meddig fog felemelkedni az ifjú gazdasági miniszter csillaga, s esetleg az olasz miniszterelnök Matteo Renzi nyomába lép, s őt is megválasztják alig 39 évesen Franciaország egyik legmagasabb közjogi méltóságává. Igaz Francois Mitterand egykori gazdasági tanácsadója és Macron egykori főnöke, Jacques Attali szerint a francia politika rengeteg hullócsillagot kitermelt már magából, s ha Macron nem tud túllépni a média által generált népszerűségen, akkor ő is a politikai élet hullócsillagai között fogja végezni.

Egy biztos: a francia politikai rendszert már nemcsak a szélsőjobboldalról (Nemzeti Front) vagy a szélsőbaloldalról (Nuit Debout Mozgalom), hanem középről is szét akarják robbantani. Hogy sikerül-e, az egy év múlva kiderül.

Sztenikó Rezső Frigyes

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »