A menekültek hozzájárulhatnak az EU gazdasági növekedéséhez

  • Brüsszel középtávon évi 0,2-0,3 százalékra saccolja a menekültek által  az EU GDP-jéhez való hozzájárulást
  • Németország esetében ez a szám akár évi 0,7 százalékra is nőhet
  • Az európai gazdaságok további 2-3 millió munkaerőhoz juthatnak.
  •  A mostani migrációs hullám európai gazdaságra gyakorolt hatásának pontosabb megállapításához azonban túl sok a változó tényező

A válság kezelésére fordított jelentős tagállami kiadások dacára is enyhén pozitív egyenlege lehet az európai gazdasági növekedésre a jelenlegi példátlan menekülthullámnak – állapítja meg az Európai Bizottság, amely hagyományos őszi gazdasági előrejelzésének keretében első ízben kísérletet tett a migrációs válsághelyzet makrogazdasági hatásainak felmérésére.

Brüsszel, elismerve, hogy a migrációs képletben rengeteg a változó tényező, középtávon viszonylag szerényre becsüli a menekültáradat gazdasági hatásait Európában. Várakozásai szerint 2-3 millió migráns (menekült és bevándorló) érkezése a 2020-ig terjedő időhorizonton 0,2-0,3 százalékot tehet hozzá az Unió GDP-jéhez.

A növekedésre gyakorolt fő felhajtó erőt a migránsok jelentette plusz (2015-ben körülbelül plusz 0,1 százalék, 2016-ban és 2017-ben egyaránt 0,3 százalék) munkaerő gyakorolja a növekedésre, ám az ebben rejlő lehetőségek kiaknázása alapvetően a jövevények munkaerőpiacra történő beilleszkedésének sikerétől függ – jegyzi meg elemzésében a testület.

A Bizottság számításai azon a hipotézisen alapulnak, hogy az idén várható 1 millió után 2016-ban 1,5 millió, 2017-ben pedig újabb félmillió, azaz összesen 3 millió migráns érkezik az Európai Unióba. Ez az EU teljes népességének a 0,4 százaléka. A tanulmány arra is felhívja a figyelmet, hogy Spanyolországban 1995 és 2008 között több mint 6 millióval (a lakosság 15 százalékával) nőtt a külföldiek száma, ami jóval nagyobb volumen, mint a jelenlegi hullámmal érkező migránsok száma.

A testület a legtöbb EU-tagállam esetében „korlátozottnak” tartja a menekültek beáramlásával összefüggő többletkiadásokat. A leginkább érintett tranzitországok, köztük Magyarország esetében 2015-ben a GDP maximum 0,2 százalékára becsülik a menekültválság költségvetési egyenlegre gyakorolt hatását.

A célországok (mint Németország) esetében ugyancsak legfeljebb a GDP 0,2 százalékának megfelelő hatást jeleznek előre 2015-ben, és egyes országokban valamivel magasabb értéket 2016-ban. Svédország esetében ugyanakkor – amely népességének arányában a legtöbb menekültet fogadta be eddig – az elsődleges költségvetési egyenlegre gyakorolt hatás a GDP 0,5 százalékát is megközelítheti.

A Bizottság több forgatókönyvvel is számolt, és általában arra a következtetésre jutott, hogy a migrációnak (a plusz munkaerőn keresztül) a növekedésre gyakorolt hatása annál korlátozottabb, minél alacsonyabb képzettséggel rendelkeznek a migránsok. Utóbbi esetben a GDP-re gyakorolt pozitív hatás a 0,2 százalék, képzettebb menekültek esetében a 0,3 százalékhoz közelít.

A dokumentum megemlíti, hogy bár erről nem állnak rendelkezésre megbízható adatok, a meglévő információ és kutatások azt sugallják, hogy a mostani migrációs hullámban Európába érkezők képzettségi szintje viszonylag alacsony.

Németország esetében ugyanakkor a gazdasági modellezés az átlagnál nagyobb növekedést mutatott ki. Eszerint, amennyiben az érkezők és a helyiek képzettségi szintje között nincs különbség, a migráció hozzáadott értéke 2015-ben a GDP 0,2, 2016-ban 0,4, a 2020-ig terjedő időszakban pedig 0,7 százaléka is lehet. Amennyiben alacsonyabb képzettségűekről van szó, a plusz növekedés a GDP 0,4-0,5 százaléka körül alakulhat.

Jean-Claude Juncker, bizottsági elnök az EP előtt múlt héten mondott beszédében már kilátásba helyezte, hogy a Bizottság a tagállami költségvetési hiányok megítélésénél (illetve a stabilitási és növekedési paktumnak való megfelelés szemrevételezése során) figyelembe veheti a migrációs válság miatt keletkezett többletkiadásokat. Juncker és a Bizottság részéről más illetékesek is hangsúlyozzák, hogy általános szabály helyett eseti alapon vizsgálják majd meg az érintett országok kezdeményezésére, hogy be lehet-e számítani a keletkezett költségeket. Azt is aláhúzzák, hogy kizárólag a menekültek ellátására és integrációjára fordított tényleges költségeket vesznek majd figyelembe.

„A menekültek munkaerőpiacra való beillesztésére, így a nyelvtanulásra és a szakképzésre fordított állami kiadásokat szerkezeti reformoknak is lehet tekinteni” – közölte egy nevének elhallgatását kérő magas rangú EU-diplomata.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »