Több ezer traktor vette célba Párizst szeptember első csütörtökjén annak érdekében, hogy a kormányzatnál hosszú távú megoldást tudjanak elérni a mezőgazdasági politika területén. A gazdákat az alacsony felvásárlási árak, a szigorodó uniós előírások és a banki hitelek szorongatják, s sokan ezek miatt csődközelbe kerültek. Azonban a hosszú távú kilátások messze nem rózsásak.
Miközben szeptember elején, mint ahogy Ady is írja versében, az ősz a Szent Mihály útján nesztelen beszökött Párizsba, addig annál hangosabban gurult be több mint 1500 traktor a fővárosi Place de la Nationra szeptember 3-án délelőtt, hogy kifejezzék elégedetlenségüket az alacsony felvásárlási árak és a baloldali kormányzat mezőgazdasági intézkedései ellen.
A francia gazdák az alacsony felvásárlási árak mellett a bonyolult és – véleményük szerint – meglehetősen költséges új uniós környezetvédelmi szabályozások miatt mentek a fővárosba. A tüntetésre az ország több részéből jöttek résztvevők, úgymint a Massif-Central, Auveregne és a Rhone menti területekről, de a tüntetők fő gerincét a Bretagne-i és a normandiai parasztok adták. A szervezők 1512 traktort számoltak össze, s ezek mellett még, buszokkal és személygépkocsikkal további 4 és 5 ezer gazda és annak családja csatlakozott a megmozduláshoz. A gazdálkodók jelezték, hogy nem céljuk a város teljes leblokkolása, csupán meg akarják mutatni a kormányzatnak, hogy helyzetük tarthatatlan és velük is számolni kell.
A parasztok jelentős része az orosz embargó miatti alacsony felvásárlási áraktól szenved, amely főként a sertéshús piacot és a tejipart érinti, amely így áttételesen a marhahús ágazatra is kihat. A gazdák helyzetét tovább rontja, hogy sokan az előző évek kedvező kilátásai miatt fejlesztésekbe kezdtek, ezek finanszírozására hiteleket vettek fel, azonban azok törlesztése a rendkívül alacsony felvásárlási árak miatt lehetetlenné vált.
A gazdákat a kormány júliusban már egy gyors kormányzati segélycsomaggal megpróbálta kisegíteni, de az hosszú távon nem volt eredményes.
A tüntetők előre kijelentették, hogy ez nem valami népi folklór felvonulás lesz, ahol a főváros lakossága traktorokat nézegethet. Ha kell, akkor napokig itt maradnak, hogy elérjék a követeléseiket, jegyezte meg Dominique Barrau, a legnagyobb gazdálkodói szervezet elnöke. A gazdák egyik fő követelése a felvásárlási árak változtatása mellett, hogy a bankoknál sikerüljön elérni, az úgynevezett „tiszta évet”, amely nem jelentene mást, minthogy a hitelek törlesztő részletét, ebben az évben nem kellene fizetniük, s így rendezni tudnák az beszállítók felé fennálló adósságukat.
Megegyeztek
Szeptember 3-a folyamán a gazdák képviseltét ellátó szervezetek vezetői tárgyaltak a kormánnyal, ahol sikerült elérniük, hogy a júliusi 85 millió eurós „gyors” segélykeretet kiegészítik. Így a július 22-i segélykeret 50 millió eurós részét, amelyet súlyosan eladósodott gazdák számára különítettek el, megduplázza a kormányzat100 millió euróra, míg a társadalom biztosítási járulék fedezésére szolgáló 15 millió eurós támogatási keretösszeget, megtriplázzák.A kormányzat megígérte azt is, hogy megpróbálja szüneteltetni, várhatóan 2016 februárjáig, az Unió által előírt új környezetvédelmi normákat.
A hitelek törlesztő részleteinek a bankok felé való törlesztését is felfüggeszteti a kormányzat a bankokkal való tárgyalásoknak köszönhetően. Ez a lehetőség eleinte csak a fiatal gazdálkodók számára lett volna elérhető, de 2015 végéig mindenki elállhat a havi törlesztőrészlet befizetésétől, aki ezt a bankjában kéri.
Végül a termelők a következő három évben évente 350 millió euró támogatásban részesülnek a kormánytól, melyet a régiók és az európai uniós források egészítenek ki. Így ezek összege a három évre számolva elérheti a három milliárd eurót, emelte ki Manuel Valls.
Xavier Beulin, a mezőgazdasági termelői érdek-képviseleteinek elnöke szerint a kormányzat meghallgatta a követeléseiket. Ennek ellenére sok termelő nem volt elégedett a kormányzat ígéreteivel, s véleményük szerint az érdek-képviseleti szervek vezetőit egyszerűen megvásárolta a kormány. A tiltakozás főként amiatt történt, hogy a legkritikusabb pontot, az alacsony felvásárlási árakat nem sikerült érdemben változtatni. Sok nagykereskedő még mindig nyomott árakon hajlandó felvásárolni a terméket, ezért mind a tejtermelők, mind a sertéstenyésztők továbbra is kénytelenek alacsony áron eladni az áruikat. Ennek ellenére a gazdák csütörtök estére elhagyták a fővárost, s kiürült a Place de la Nation.
Ugyanakkor a szektor nem lélegezhet fel. mivel a France 24 véleménye szerint a nemzetközi klíma egyáltalán nem kedvező a francia mezőgazdaságra nézve. Egyrészről az oroszokkal szembeni embargó továbbra is fennáll. Emellett lassan véget ér az európai tejkvóta rendszer is, s ezek mellett a kínai válság is jelentősen kihathat a francia mezőgazdasági termékek keresletére, amely így további fogyasztás és ár csökkenéshez vezethet.
A francia lakosság 84 százaléka egyébként teljesen tisztában van a gazdák helyzetével, s a 64 százalékuk támogatja a tömegmegmozdulást.
A francia kormányzatnak tehát nem kezdődött egyszerűen az őszi politikai szezon, ugyanis nemcsak az egész Európát érintő – és megosztó – menekültválság ügyét kell megoldani, hanem jelentős belpolitikai kérdésekkel is foglalkoznia kell. A kormány azonban politikailag is nehéz helyzetben van, ugyanis év végén tartják a regionális választásokat, amely az utolsó erőpróba lesz a 2017-es elnökválasztás előtt.
Sztenikó Rezső Frigyes