Nem szükséges rendkívüli helyzetet hirdetni Szabadkán és Magyarkanizsán a menekültek miatt, Szabadka ugyanis emberi erőforrások terén kap támogatást a szerb kormánytól, Magyarkanizsán pedig egy helyiséget biztosítanak majd a migránsok higiéniai feltételeinek javítása céljából – állapodtak meg ma a szabadkai Városházán, ahova Aleksandar Vulin szerbiai illetékes miniszter látogatott el.
„Semmi szükség rendkívüli helyzetre, Szerbia rendezett állam, minden úgy működik, ahogy kell, a helyzet nyugodt, nincsenek biztonsági és humanitárius problémák” – hangoztatta Szabadkán Aleksandar Vulin szociális kérdésekkel megbízott tárcavezető, a migrációs hullámok problémáinak megoldásával foglalkozó munkacsoport koordinátora.
„Megállapodtunk arról, hogyan segíti majd Szabadkát és Magyarkanizsát az állam. Szabadkának több embert biztosítunk majd a kommunális feladatok ellátására és a régi téglagyár tisztítására, ahol a legtöbbet tartózkodnak a migránsok, Magyarkanizsának pedig egy helyiséget biztosítunk, ahol a migránsok kielégíthetik majd alapvető higiéniai szükségleteiket úgy, hogy ne zavarják a helyieket. Hangsúlyozom: ez nem egy befogadó központ, hanem egy átmeneti megoldás” – magyarázta Vulin a subotica.com szabadkai hírportál tudósítása szerint.
Ígérete szerint az egészségügyi ellátáshoz szükséges kapacitásokat is biztosítja majd az állam, továbbá élelmiszert, vizet és gyógyszert is ad a kormány. „Az országunkba belépő minden migráns átesik egy általános orvosi ellenőrzésen” – jegyezte meg a miniszter, illetve hangsúlyozta: ezek az emberek nem akarnak Magyarkanizsán vagy Szabadkán élni, a céljuk az, hogy elmenjenek innen.
„Hangsúlyoznom kell, hogy felkészültebben vártuk be ezt a problémát, mint az Európai Unió (EU) tagállamainak többsége, még az UNHCR képviselői is le vannak nyűgözve attól, ahogyan a szerbiai kormány fellépett” – fogalmazott.
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) és a tartományi parlament elnöke is egyetértett abban, hogy nincs szükség rendkívüli helyzet bevezetésére, ehelyett rendkívüli segítségnyújtási intézkedéseket foganatosít majd a tartomány.
„Egyezem azzal, hogy ez nem politikai kérdés, hanem közös probléma, amelynek következményeit mindannyian érezzük, és ezért közösen kell megoldanunk” – tette hozzá Pásztor, aki szerint nyugodtan, hideg fejjel és racionálisan kell figyelemmel követni a helyzetet. „Nem lesz rendkívüli helyzet hirdetve, de indokolt a rendkívüli segítségnyújtás” – szögezte le.
„Hétfőn meghatározzuk majd a minisztériumokkal és a tartománnyal szembeni igényeinket, jelenleg minden lehető lépést megtettünk, de hosszú távra kell megoldást keresnünk” – szögezte le Milimir Vujadonović, a szabadkai városi tanács szociális kérdésekkel megbízott tagja. „Nincsenek biztonsági problémák, aki segíteni akar, az ezt megteszi majd rendkívüli helyzet nélkül is, mi pedig óráról órára figyelemmel követjük a helyzetet” – mondta.
A szabadkai Városházán megtartott tárgyaláson részt vett még Nenad Ivanišević, a munkaügyi minisztérium államtitkára, Nikola Lukač és Dragi Vučković, az észak-bánáti és észak-bácskai körzetek vezetői, Borivoje Mucalj és Dragan Jović, a szabadkai és a nagykikindai rendőrségek vezetői, Ivan Gerdinov, a menekültügyi biztos segédje, Aleksandar Obrenović, a határrendőrség vezetője, továbbá Maglai Jenő szabadkai polgármester, aki a rendkívüli helyzet bevezetését javasolta.
Szabadkának egyébként már régóta szembesülnie kell a menekültáradat jelentette problémával, már tavaly megnyitottak egy befogadó központot a Kolevkában, a városi költségvetés terhére. Jelenleg ivóvizet és tisztálkodáshoz használható vizet, illetve orvosi ellátást biztosítanak a menekülteknek. Becslések szerint 150-200 ázsiai és afrikai országokból érkező menekült érkezik Szabadkára naponta.
Kitekintő / Vajma.info