EU: megindulhat a földközi-tengeri katonai műveletek tervezése

Az EU külügy- és védelmi miniszterei együttes ülésükön áldásukat adták egy leendő földközi-tengeri katonai misszió előkészületeire. Eldőlt az is, hogy a műveletek főhadiszállása Rómában, a vezetője pedig egy olasz tábornok lesz. A misszió mandátumának tényleges súlya azonban továbbra is nagyban függ attól, hogy az ENSZ BT mire ad majd pontosan felhatalmazást.

Az EU állam- és kormányfői április végi – migrációs válságnak szentelt – rendkívüli ülésükön bízták meg Federica Mogherini külpolitikai főképviselőt azzal, hogy készítsen elő katonai jellegű missziót a Földközi-tengeren, amelynek célja az embercsempész szervezetek működésének ellehetetlenítése. A tervbe vett akció fontos kiegészítője kíván lenni annak az átfogó programnak, amelyik az életmentő tengeri járőrözéstől, a nem EU-tag tranzitországok határőrizeti képességeinek megerősítésén át a menekülteket „elindító” forrásországok megsegítéséig terjedhet.

Mogherini a közelmúltban egyszer már járt New Yorkban, ahol a szükséges ENSZ BT-mandátum megszerzésének esélyeiről tájékozódott, hétfőn pedig az EU külügy- és védelmi miniszterek nem túl gyakori együttes ülése után jelentette be, hogy a tagországok miniszterei beleegyezésüket adták a leendő katonai misszió tervezésének a megkezdéséhez, a költségvetés kidolgozásához, valamint a tagállami (katonai) felajánlások felméréséhez.

Mogherini reményét fejezte ki, hogy ezekkel a munkákkal ugyanolyan gyors haladást sikerül majd eléri, miként – mutatott rá – a maga nemében az is rekordnak számít, amilyen gyorsan a néhány héttel ezelőtti politikai döntés máris operatív intézkedéseket tudott eredményezni, és ennek köszönhetően a júniusi EU-külügyminiszteri tanácsülés talán már a műveletek megkezdéséről is dönthet.

Úgy vélte egyúttal, hogy addigra jó eséllyel megszületik majd az ENSZ BT – nemzetközi jogi alapot jelentő – felhatalmazása is. Emlékeztetett, hogy az EU-diplomácia intenzív egyeztetést folytat a líbiai hatóságokkal, majd hozzátette: a mostani kibővített miniszteri ülés döntése minden bizonnyal „hatással lesz majd” a leendő New York-i határozatra is, (ahol amúgy – úgymond – néhány héttel ezelőtti tárgyalásai idején „nem tapasztalt komoly politikai akadályokat”).

Mogherini utalt arra is, hogy a leendő földközi-tengeri katonai műveletek több fokozatot is feltételeznek. Közülük az első csupán az embercsempészek észlelését és a vonatkozó információk megosztását foglalja magában. A második fokozat a gyanús hajók befogása és átvizsgálása, és csupán azt követhetné – indokolt esetben – (ahogy most fogalmazott) a kérdéses járművek „semlegesítése”.

Az áprilisi csúcson még a hajók elfogása és megsemmisítése volt az elfogadott meghatározás, de azóta elsősorban orosz részről komoly kifogásokat jeleztek az utóbbi szándékkal szemben – ami az ENSZ BT-egyetértést is alááshatja -, miközben kínai, sőt, amerikai részről is hangzottak el bizonyos fenntartások. Mogherini ezért most – kérdésre válaszolva – igyekezett kerülni a „megsemmisítés” kifejezést, és helyette a „semlegesítésre” helyezte a hangsúlyt, többször is kiemelve, hogy a legfontosabb cél „az embercsempészek üzleti modelljének a megtörése”.

A külpolitikai főképviselő egyúttal fontosnak érezte hangsúlyozni, hogy a hétfői tanácsülés résztvevői is maximálisan egyetértettek abban, hogy a migrációs válság kezeléséhez egyetlen magában álló akció sem lehet sikeres. Átfogó megközelítésre van szükség, amelynek egyaránt része kell, hogy legyen az életmentés a tengeren, a migrációs okok megszüntetése a forrásországokban, és az embercsempész-szervezetek felszámolása.

„A migrációs válság kezelésének egyaránt vannak belső és külső vonatkozásai. A belső tényezőkkel foglalkoztak áprilisban a külügy- és belügyminiszterek együttes ülésén. Most a külső aspektus került terítékre” – mutatott rá.

Mogherini jelezte egyúttal, hogy a következő hetek dolga lesz a tagállami felajánlások megtétele, amelynek során katonai eszközöket és szükséges számú személyzetet és katonai erőt egyaránt várnak majd a tagországoktól az EUNAVFOR MED fedőnevet viselő majdani művelethez. (Az eddigi jelzések szerint Magyarország öt törzstisztet küldene a műveleti parancsnokságra.)

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az Észak-Atlanti Szövetség nevében annyit már bejelentett, hogy a NATO „kész segíteni” az EU-nak, „ha felkérik erre”.

Az EUNAVFOR MED mandátuma egyelőre 12 hónapra szólna, de ennek időtartama a tényleges szükségtől függően minden bizonnyal meghosszabbítható lesz majd.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »