Rutte a halálba küldené a holland dzsihadistákat

Bár a holland közvélemény a szélsőjobbtól már megszokta az iszlámmal kapcsolatos, egészen megbotránkoztató kirohanásokat, most épp az ország miniszterelnöke, Mark Rutte közölt hasonlóan szélsőséges gondolatokat. A holland kormányfő egy televíziós vita során úgy fogalmazott, hogy a holland dzsihadisták inkább haljanak meg a Közel-Keleten harcolva, minthogy visszatérjenek a legnagyobb Benelux-államba. Rutte ámokfutása olyannyira sokkolta a holland politikai elitet, hogy azt még Geert Wilders is megirigyelné.

Hollandiának régóta meggyűlik a baja a dzsihadistákkal, hiszen nem titok, hogy az Iszlám Állam soraiban meghatározó számú holland harcol. A sorra a Közel-Keletre utazó fiatalok hatalmas biztonságpolitikai kockázatot jelentenek a legnagyobb Benelux-állam számára, ennek ellenére eddig még nem sikerült jogi eszközöket foganatosítani a probléma megoldására. A Charlie Hebdo szatirikus lap elleni merénylet olaj volt a tűzre, hiszen az állandó terrorkészültség és a szélsőjobboldali retorika kirakatba helyezte a hollandiai muszlimok problémáját.

A megoldást sürgetők közül kiemelkedik Geert Wilders és a Szabadságpárt (PVV), mely a biztonság maximalizálását olyan drasztikus lépésekkel érné el, mint a Schengen előtti határrezsim visszaállítása vagy a muszlim többségű országokból történő bevándorlás korlátozása. Wilders az antiiszlamista retorika európai reklámarcának számít, ennek ellenére az iszlám kérdésének előtérbe kerülése aligha dobott a politikus népszerűségén. A gyakran megbotránkoztató kirohanásairól híres Wilders legutóbb épp azért verte ki a biztosítékot, mert zöld utat adott volna a hollandiai dzsihadistáknak, hogy azok hadd utazzanak a Közel-Keletre, de lehetőleg ne térjenek vissza az anyaállamba.

A ’Wilders-jelenség’ és az ahhoz tartozó szélsőséges iszlám-és bevándorlóellenes gondolatok rendkívül megosztják a holland közvéleményt, ugyanakkor a kormányzat részéről eddig egészen egyértelmű válasznak lehettünk tanúi, hiszen Mark Rutte miniszterelnök sorra ignorálta Wilders kirohanásait. A középutas politika úgy tűnik a végéhez ért, hiszen legutóbbi televíziós szereplése alkalmával épp Rutte idézett wildersi gondolatokat. A következő évi parlamenti választások alkalmából megrendezett vitán a holland kormányfőhöz intézett kérdések zöme természetesen az iszlámhoz, illetve a Közel-Keletről visszatérő hollandok okozta belbiztonsági kockázathoz kapcsolódott.

Egy kérdés alkalmával a miniszterelnök azt találta mondani, hogy jobbnak látná, ha ezek az emberek ahelyett, hogy visszatérnek Hollandiába, inkább életüket vesztenék a harcokban. Rutte az ominózus kijelentés után próbálta menteni a menthetőt, s azzal érvelt, hogy az Iszlám Állam soraiban harcolók mind tudják mit vállalnak és egyetlen céljuk emberi életek kiontása. Amennyiben visszatérnek Hollandiába, ezt a küldetést ott folytatják, s hatalmas biztonsági kockázatot jelentenek a békés állampolgárok számára. A holland kormányfő tehát egy az egyben Geert Wilders érvkészletét használta, ezzel sokkolva a politikai elitet.

A várt hatás nem maradt el, hiszen a vita lezárta után az ellenzék politikusai sorra megdöbbenésüket fejezték ki. Alexander Pechtold, a D66 vezetője szerint „ A mindenkori miniszterelnöknek a joguralmat kéne hirdetnie,miszerint a bűncselekményt elkövetők törvényes keretek között felelősségre lesznek vonva, nem pedig halálukat kívánni. Rutte kijelentése nem méltó a kormányfői pozícióhoz”.  A miniszterelnökkel szemben ugyancsak kemény szavakat használt a Kereszténydemokrata Tömörülést (CDA) irányító Sybrand Buma, aki ahelyett hogy a ’dzsihadisták halálára várna’, inkább a megelőzésre és válságkezelésre helyezné a hangsúlyt.

Nem mulasztott el Rutte mögül kihátrálni a kormánykoalícióban részt vevő Munkáspárt sem, hiszen annak vezetője, az egyébként miniszterelnök-helyettesi posztot betöltő Lodewijk Asscher szerint egyértelmű, hogy Rutte gondolatmenete nem az egész kormány, hanem csupán saját pártja, a jobboldali liberális VVD nézeteit tükrözi. A komédiába illő magyarázkodások közepette Mark Rutte végül csak annyit fűzött a témához, hogy bármilyen pozícióban is legyen, kitart korábbi véleménye mellett. Meglepetésre, Geert Wilders idáig nem kommentálta a miniszterelnök szavait, bár többek szerint egyszerűen csak nem szeretne nyilvánosan egyetérteni Rutteval.

Tamara Judi

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »