Március 17-én előrehozott választásokra kerül sor Izraelben. Jelenleg a jobboldali Likud és a baloldali Hatnuah pártot és a Munkapártot tömörítő Cionista Unió emelkedik ki a mezőnyből. Sokminden függ a választás eredményétől egy olyan országban, mint Izrael, amely a közel-keleti instabilitás egyetlen demokráciája és relatív stabil állama.
Március 17-én járulnak az urnák elé az izraeli választópolgárok, miután Benjamin Netanjahu miniszterelnök decemberben menesztette kormányának két tagját, Tzipi Livni igazságügy-minisztert és Yair Lapid pénzügyminisztert, amelynek hatására előrehozott választásokat kellett kiírni.
Izraelben arányos választási rendszer van, amelynek következménye a koalíciós kormányok léte, amelyben nem ritkán négy-öt párt is megtalálható. Ennek köszönhetően a kormányzás maga sok esetben rendkívül instabil, mivel az egyes pártok közt jelentős véleménykülönbségek jelenhetnek meg. Ezért is fordulhatott elő, hogy a két különböző pártállású miniszter menesztése a kormányzat felbomlásához vezetett.
Természetesen minden országban komoly jelentősége van az adott kormányzati erő politikai elképzeléseinek, ugyanakkor ez Izraelben talán egy kicsit még jelentősebb, tekintve a térség kaotikus állapotát, illetve az izraeli-palesztin konfliktus természetét. Rendkívül fontos, hogy melyik párt hogyan viszonyul a palesztin békefolyamat kérdéséhez.
Az alábbiakban a jelentősebb pártokat, illetve a verseny jelenlegi állását mutatjuk be a közvéleménykutatások tükrében.
Baloldali és balközép pártok
Yesh Atid (Van Jövő)
A Yair Lapid vezette balközép párt a 2013-as választások meglepetése volt, a második legtöbb mandátumot elérve. A párt képes volt megnyerni magának a politikai életből kiábrándult középrétégeket, azonban Lapid népszerűsége egyre inkább csökkent, miután pénzügyminiszterként gazdasági ígéreteit nem volt képes megvalósítani. A 2015-ös márciusi választások egyik nagy vesztese lehet a Yesh Atid. A közvéleménykutatások egyelőre a tizenkét helyet jósolnak a pártnak.
Az izraeli-palesztin konfliktus megoldását a párt kizárólag kétállami konstrukcióval tartja elképzelhetőnek. Lapid még a kormánykoalíció tagjaként többször lemondással fenyegetőzött, amiért Netanjahu nem volt hajlandó tárgyalni a palesztinokkal.
Lapid és Netanjahu között a végső szakítást az a törvény indukálta, amely Izraelt mint zsidó nemzetállamot határozná meg. Lapid a végletekig elítélte ezt, hangsúlyozva, hogy az a nem zsidó polgárokat csak másodrangú állampolgárként kezelné.
Munkapárt
A baloldali Munkapárt egyelőre a harmadik legnagyobb párt a törvényhozásban, Isaac Herzog vezetésével, egyben az egyik legnagyobb kihívója Netanjahunak a márciusi választásokon. A Munkapárt és a Hatnuah párt közösen a Zionist Union (Cionista Unió) elnevezésű pártba tömörültek, a legnagyobb kihívást jelentve a Likud számára.
A palesztin-izraeli konfliktushoz a Munkapárt békésen, együttműködően közelít. Herzog egy interjúban a következőképp fogalmazott: „Teljes mértékben lehetséges, hogy békét kössünk a palesztinokkal.” Emellett pedig több alkalommal találkozott már Mahmúd Abbász palesztin elnökkel is, és többször felhívta az izraeli vezetés figyelmét, hogy vitassák meg saját kétállami javaslatát.
A párt hevesen támadta a zsidó nemzetállami törvényt, azt „provokatívnak, felelőtlennek és szükségtelennek” jellemezve.
A Cionista Unió jelenleg holtversenyben a Likuddal egyaránt huszonhárom-huszonhárom mandátumot szerezne.
Hatnuah (Mozgalom)
A pártot 2012-ben Tzipi Livni alapította zászlajára tűzve azt a víziót, hogy a palesztinokkal való megegyezés szükséges és lehetséges is. A 2013-as választásokon a párt mindössze hat mandátumot szerzett, ugyanakkor Livni igazságügy-miniszterként, illetve a palesztinokkal való tárgyalások vezetőjeként tevékenykedett a kormányban. Márciusban szövetségben a Munkapárttal, a Cionista Unió keretein belül indulnak Netanjahu ellen. A megállapodás értelmében az első két évben Herzog vezetné az országot, míg a következő két évben Livni.
A palesztinokkal való békefolyamatban Livni játszotta a fő szerepet az elmúlt években Izrael részéről. Livni szerint Izrael csak a kétállami megoldással őrizheti meg hosszútávon alapvető értékeit, vívmányait.
A Hatnuah párt szintén elutasította a Likud zsidó nemzetállami meghatározását, helyette Tzipi Livni sokkal inkább olyan alkotmányos keretek kidolgozását javasolta, amely „Izraelt mint zsidó és demokratikus államot határozza meg, amelyben a különböző identitások egy kalap alá helyezhetők, a zsidó és a demokratikus értékek integrálhatók.”
Meretz (Energia)
A Meretz jelenleg hat képviselői hellyel rendelkezik a Kneszetben. A párt lényegében az egyetlen olyan, amely magát baloldaliként határozza meg, és tipikusan baloldali értékeket tűz zászlajára, mint a társadalmi igazságosság és az egyenlőség eszménye, illetve hangsúlyozza a békét a palesztinokkal. A Meretz volt továbbá az egyetlen párt, amely a 2014-es nyári gázai hadműveleteket elítélte.
A Meretz jelentőségét jelenleg az adhatja, hogy szövetségben áll az Isaac Herzog vezette Munkapárttal, így az a néhány mandátum, amit szerezhet a párt, komoly lökést adhat a balközép vezető erejének.
Jobboldali és jobbközép pártok
Likud
A Benjamin Netanjahu miniszterelnök vezette Likud jelenleg a legnagyobb párt az izraeli parlamentben, a Knesszetben tizennyolc mandátummal. Netanjahu alapvetően a két miniszter menesztésével azt kívánja elérni, hogy korábbi koalíciós partnerei (a centrista Yesh Atid és a Hatnuah párt) helyére az őt sokkal inkább támogató szélsőjobboldali és ultraortodox pártok kerüljenek.
A konzervatív párt retorikájában központi helyet foglal el a nemzeti identitás és a biztonság hangsúlyozása. Ennek megfelelően Netanjahu úgy véli, hogy a biztonsági helyzet jelenleg nem teszi lehetővé Izrael kivonulását a palesztin területekről. Ennek ellenére korábban nyilvánosan támogatta a két fél közti békefolyamatot, a kétállami megoldást, ugyanakkor a palesztinokat vádolja a megállapodás sikertelenségével.
Kulanu (Mindannyian)
A pártot 2014-ben alapította Moshe Kahlon, miután a Likud tagjaként 2013-ban lemondott képviselői mandátumáról, és kijelentette, hogy megalapítja a „tiszta” képviselők pártját, amely zászlajára a mindennapi élet költségeinek csökkentését tűzte ki. A párt hivatalosan még nem adta ki tagjainak listáját, ugyanakkor a szóbeszéd szerint Meir Dagan, a Moszad volt vezetője, illetve Manuel Trachtenberg izraeli közgazdász is a párt támogatója.
A közvéleménykutatások máris kilenc helyet jeleznek előre a jobboldali pártnak. A palesztin-izareli konfliktusról alkotott véleményéről sokat mond Kahlon egyik 2011-ben tett kijelentése, miszerint ha a palesztin elértik az ENSZ-nél az államiságot, „ugyanazon a napon meg kell szállnunk az összes palesztin területet.”
Jewish Home (Zsidó Haza)
A párt 2012-ban tett szert népszerűségre, miután Naftali Bennett vette át a párt vezetését. A szélsőjobboldali jegyeket mutató párt 2013-ban csatlakozott Netanjahu koalíciójához, amelyben Bennett gazadsági miniszter lett.
A párt elutasítja a kétállami megoldást, illetve mindenféle kivonulási kezdeményezést a palesztin területekről. Bennett ehelyett azt javasolta, hogy a „C zónában” élő palesztinoknak adjanak izraeli állampolgárságot.
A párt jelenleg a második legnagyobb a jobboldalon, a közvéleménykutatók tizenkét mandátumot jósolnak Bennett pártjának.
Israel Beiteinu (Izrael a mi hazánk)
A párt vezetője és alapítója Avigdor Lieberman jelenlegi külügyminiszter. A párt 2013-ban szövetségben a Likuddal indult, ugyanakkor 2014 nyarán Lieberman kilépett a szövetségből „a véleménykülönbésgek miatt”. Jelenleg az Israel Beiteinu mélyrepülésben van, miután a párt tisztségviselőit érintő korrupciós ügyek kerültek napvilágra.
Lieberman nemrég pártjának javasolt egy regionális békeegyezményt, amely magába foglalná a palesztin állam létrehozását is. A párt illetékes szerve nem árult el részleteket a tervről, Lieberman azonban kifejezte azon szándékát, hogy területeket adna fel a békéért cserébe, hangsúlyozva, hogy az „izraeli nép egysége elsőbbséget élvez az ország egységénél.”
Ultraortodoxok
Shas
Az 1984-ben alapított párt az elmúlt évtizedekben tipikusan „királycsináló”, a „mérleg nyelve” szerepet töltött be mind a jobb- és a baloldalon, illetve középen is.
A palesztinokkal való békefolyamat tekintetében Aryeh Deri a párt vezetője egy ideiglenes békeegyezményt javasolt a palesztinokkal, kijelentve, hogy „napirendre kell emelni a kérdést, és minden felet be kell vonni a tárgyalásokba”, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy addig átfogó megállapodást nem lehet nyélbe ütni, amíg a Hamász jelentette problémát nem sikerül megoldani.
Deri továbbá híres arról, hogy kiáll az arabok mellett, felemeli a hangját az arabokat érintő atrocitások ellen. Pártját az egyetlen olyan szervezetnek tekinti, amely törődik és kiáll az arab kisebbség mellett.
A Shas mellett jelentősebb ultraortodox párt továbbá a United Torah Judaism. Jelenleg mindkét párt hét-hét mandátumra számíthat.
A legutolsó, február 24-i közvéleménykutatások eredményei
A jelenlegi állás szerint tehát fej-fej mellett halad a balközép Cionista Unió és a jelenlegi miniszterelnök, Benjamin Netanjahu pártja, a Likud. A jobboldalnak összesen azonban egyelőre több mandátuma van, nagy kérdés azonban, hogy mely pártok lesznek koalícióképesek.
Káply Mátyás