Repedezik a holland szélsőjobb?

Sokáig úgy tűnt, hogy a Geert Wilders vezette holland Szabadságpárt (PVV) az antiiszlamista retorika európai zászlóshajójaként igencsak nagyot kaszál a magas fokú terrorkészültségből, ennek ellenére a wildersi „deiszlamizációra” maguk a párttagok sem fogékonyak.

A Charlie Hebdo magazin munkatársai ellen elkövetett merénylet után Geert Wilders sokáig elemében érezhette magát: a bevándorló- és iszlámellenes politikus szinte minden fórumon reformjavaslatait népszerűsítette, amelyek eleinte rendkívül kelendők voltak a holland lakosság körében. A politikus a biztonság maximalizálását olyan egészen radikális lépésekkel érte volna el, mint a muszlim többségű országokból való bevándorlás korlátozása vagy a Schengeni Egyezmény előtti határrezsim visszaállítása.

A kezdeti lendület mára alábbhagyott, hiszen a legújabb felmérések alapján a párt támogatottsága a párizsi merénylet óta mindössze 0,2 százalékkal növekedett. Wilders persze próbálja menteni a menthetőt, és tagad minden vádat, amely szerint a párt profitálni szeretett volna az „iszlám bűneiből”, azonban a külpolitikai elemzők többsége is a PVV nagyobb térnyerésére számított.

Ennek ellenére a támogatottság elenyésző növekedése eltörpül Wilders igazi problémája mellett, hiszen az iszlám kérdésben maga a Szabadságpárt is megosztottá vált. A PVV-n belüli problémák nem újkeletűek, hiszen már 2014 áprilisában többen kiléptek a pártból, miután Wilders a marokkóiak hollandiai jelenléte ellen emelt szót, és a „marokkói bűnözés” fogalmat választási kampánya szerves részévé tette. Akkor a Szabadságpárt számos tagja is úgy gondolta, hogy a politikus messzire ment, a későbbi választási vereség pedig egyértelműen őket igazolta.

A párizsi merénylet hatására meghirdetett „Elég volt!” kampány szintén nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, hiszen a wildersi reformjavaslatok újabb párton belüli ellenállásba ütköznek. A Szabadságpárt a közelgő tartományi választások miatt nem engedheti meg magának a megosztottságot, hiszen a márciusban megválasztásra kerülő 12 tartományi tanács határozza majd meg a Szenátus 75 tagját. A tét tehát óriási, azonban a PVV bukása sokak szerint borítékolt, hiszen a 2011-ben megválasztott 69 tanácsi tag közül 25 már kilépett a pártból.

További aggodalomra ad okot számukra, hogy a PVV helyi ága öt tartományban is kivette a választási kiáltványából a hidzsáb viseletének tilalmát, hiszen az nem csak a párton kívül, de a jelöltek között is kiverte a biztosítékot. „ Nem lehet választási sikert elérni ilyen szélsőséges javaslatokkal”- indokolta a döntést a Szabadságpárt Zeeland tartományi kampányfőnöke. Wilders ugyanakkor továbbra is köti az ebet a karóhoz, szerinte a kiáltványok megfogalmazása a helyi pártvezetés hatásköre, és a fejkendő viseletének tilalma nélkül is marad az antiiszlamista álláspont.

Tamara Judi

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »