Február 9. után jöhetnek az új oroszellenes szankciók

Az EU-tagállamok külügyminiszterei csütörtökön úgy döntöttek, hogy újabb személyeket és szervezeteket vesznek fel a szankciós listára a kelet-ukrajnai helyzet destabilizálása miatt. Arról is megállapodtak, hogy 2015 szeptemberéig meghosszabbítják a tavaly márciusban elfogadott, ugyancsak személyeket és intézményeket célzó korlátozó intézkedéseket.

A kelet-ukrajnai konfliktus eszkalációjára válaszul az EU külügyminiszteri tanácsa csütörtökön úgy döntött, hogy újabb személyekkel és szervezetekkel bővíti ki a szankciós listáját.

A miniszterek egyúttal 2015 szeptemberéig meghosszabbították a 2014 márciusa óta érvényben lévő korlátozó intézkedéseket is, amelyek vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal sújtanak olyan személyeket és szervezeteket, amelyek felelőssé tehetők Ukrajna szuverenitásának és területi egységének megsértéséért.

A konkrét neveket tartalmazó kibővített lista összeállítására egy hetet kapott Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője és az Európai Bizottság. Az új szankciós listáról ezt követően február 9-i ülésükön dönthetnek a külügyminiszterek.

Az elsősorban a Mariupol ukrán városa ellen intézett, számos halálos áldozatot követelő rakétatámadás miatt soron kívül összehívott találkozó volt az új görög kormány debütálása az európai porondon a múlt vasárnapi görögországi választások óta. Az athéni diplomácia új irányítója egyes várakozásokra rácáfolva nem emelt vétót a személyeket (és szervezeteket) célzó szankciós lista kibővítése ellen, bár források szerint arra nagy gondot fordított, hogy az EU párhuzamosan ne előlegezzen meg Moszkvával szembeni újabb gazdasági szankciókat.

A magyar külügyminiszter szerint végül mégsem a görögöket kellett győzködni, hogy fogadják el a külügyminiszteri következtetések szövegét, amely az előző verzióhoz képest kevésbé direkt formában utalt a még tavaly júliusban bevezetett gazdasági szankciók további mélyítésének, vagy kiszélesítésének a lehetőségére. A végleges szövegváltozat szerint a Tanács már nem „további korlátozó intézkedések”, hanem csupán „bármilyen megfelelő lépés” előkészítésére irányuló munka folytatását kérte a Bizottságtól és az EKSZ-től, „a tavaly szeptemberi minszki megállapodások zökkenőmentes és átfogó végrehajtásának biztosítása érdekében”.

Szijjártó Péter, külügyminiszter szerint az elfogadott szöveg teljes mértékben megfelel a magyar álláspontnak. A diplomácia irányítója az ülést követően tudósítóknak nyilatkozva elmondta, hogy magyar kérésre került be a szövegbe az a kitétel, miszerint a minszki megállapodást „mindenkinek” be kell tartania. Ugyancsak magyar javaslatot tükröz az a megfogalmazás, amely felhívja az ukrán kormányt, hogy a közigazgatási és nyelvhasználati reformok során vegye figyelembe a nemzeti közösségek jogait. Szijjártó ezzel kapcsolatban kívánatosnak nevezte, hogy a nyelvtörvény módosítása ne hozza a jelenleginél kedvezőtlenebb helyzetbe a kárpátaljai magyarokat, a közigazgatási reform pedig legyen tekintettel a kárpátaljai lakosság összetételére.

Szijjártó a BruxInfo kérdésére válaszolva hangsúlyozta, hogy a külügyminiszterek nem folytattak vitát arról, hogy milyen személyeket és szervezeteket tegyenek fel a kibővítendő szankciós listára. Nevük mellőzését kérő források szerint ugyanakkor mostanra már nagyjából elérte a határt a jelöltként szóba jöhető kelet-ukrajnai szakadárok száma, így nagy valószínűséggel oroszországi személyeket kell majd célba venni. A nyitott kérdések egyike, hogy vajon Putyin elnök környezetét és az orosz kormány egyik vagy másik tagját is feltegyék-e a listára. Lengyelország diplomáciai források szerint Szergej Sojgu orosz védelmi minisztert is listázni szeretné például.

A teremben hírek szerint eléggé jelentős, olykor érzelmileg is fűtött vita folyt a további lépésekről, ám a szélsőbaloldali többségű, Moszkvával közismerten jó kapcsolatokat ápoló új athéni kormány dacára az EU meg tudta őrizni az egységét, súlyosan elmarasztalva és az utóbbi napokban történt erőszakos cselekményekért felelőssé téve Oroszországot.

A magyar külügyminiszter a sajtó előtt hangsúlyt helyezett a folytatódó konfliktus különösen negatív gazdasági hatásaira. „Ha így folytatódik, akkor minden oldalon visszafordíthatatlan károk keletkeznek” – mondta. Hozzátette, hogy a válság miatt tavaly 7 milliárd euróval csökkent az EU ukrajnai és 14 milliárd euróval az oroszországi exportja.

Szijjártó egyúttal leszögezte, hogy „Magyarország, ahogy eddig is, ezentúl is tartani fogja magát a közös döntésekhez”.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »