Zöld könyv kibocsátásával fordul érdemi szakaszba a tőkepiaci unió 2019-re történő létrehozására irányuló terv megvalósítása – jelentette be szerdán az Európai Bizottság. A tőkepiaci unió a banki hitelezés mellett alternatív finanszírozási forrást jelenthet az európai cégek számára és eltörölheti a tőke országok közötti szabad áramlásának útjában álló akadályokat is.
Az első orientációs vitát tartotta szerdán a biztosi kollégium a Juncker-bizottság egyik nagy projektjének számító tőkepiaci unió (angol rövidítése CMU) létrehozásáról. A testület elképzelései szerint az európai cégek számára a határok nélküli finanszírozás ígéretét hordozó terv (lényegében a tőke egységes belső piaca) 2019-re valósulhat meg. A Bizottság első lépésként február 18-án zöld könyvet tesz közzé a témában, uniós szintű konzultációt kezdeményezve az érdekeltekkel.
A tőkepiaci unió fő célja azoknak a feltételeknek a megteremtése, amelyek biztosítanák, hogy az európai vállalkozások, köztük is számos kis- és közepes méretű cég a jelenleginél jóval szélesebb pénzügyi kínálatból választhassanak és az EU-ban bárhol finanszírozási forrásokhoz juthassanak üzleti terveik megvalósításához.
Az európai reálgazdaság finanszírozásához szükséges forrásokat 80 százalékban még mindig a bankok biztosítják, és a tőkepiacok részesedése mindössze 20 százalék. Ez az arány éppen fordítottja az amerikai modellnek, amelyben a tőkepiacok (például az értékpapír piacok vagy a kockázati tőkepiacok) játssza a főszerepet. A banki hitelezés kiszáradása a gazdasági és pénzügyi válság idején az eurózóna egy részében újra napirendre tűzte az alternatív finanszírozási források felkutatását és a banki finanszírozás túlsúlyának a megszüntetését.
„A tőkepiaci unió növelni fogja a gazdaság finanszírozásának diverzifikációját és le fogja faragni a vállalatok tőkéhez való hozzáférésének a költségeit. Új finanszírozási lehetőségeket kell megnyitnia Európa összes üzleti vállalkozása előtt, függetlenül attól, hogy kicsik vagy nagyok. A tőkepiaci unió emellett hozzá fog járulni az európai beruházási csomag (az ún. Juncker-terv) kiszélesítéséhez is” – jelentette ki a szerdai orientációs vitáról a sajtónak beszámoló Jyrki Katainen, munkahelyekért, növekedésért, beruházásokért és versenyképességért felelős bizottsági alelnök.
„Be kell azonosítanunk azokat az akadályokat, amelyek a tőkeáramlás útját állják, és ki kell találnunk, hogyan szabaduljunk meg egyiktől a másik után. Ez lesz a célja annak a Zöld Könyvnek, amit néhány héten belül nyilvánosságra hozunk” – közölte Jonathan Hill, a pénzügyi stabilitásért, a pénzügyi szolgáltatásokért és a tőkepiaci unióért felelős biztos.
A biztosok testülete azt is megállapította, hogy a tőkepiaci unió egy klasszikus belső piaci projekt, ezért mind a 28 uniós tagállamnak részt kell vennie benne.
„Az utóbbi években a válságkezelésre összpontosítottunk. Most eljött az ideje annak, hogy valami olyat alkossunk, ami eddig hiányzott” – szögezte le Jyrki Katainen. Az alelnök kérdésre válaszolva azt is hangsúlyozta, hogy a Bizottság nem várja meg a nemsokára induló szakmai konzultáció befejeződését, hanem már a közeljövőben néhány konkrét kezdeményezést kíván tenni a témában.
Kitekintő / Bruxinfo.eu