Moszkva leghívebb partnereit sújtja leginkább az orosz válság

Elmaradt megrendelések Örményországban, pánik a fehéroroszországi pénzváltókban, a tádzsikisztáni diaszpóra átutalásainak visszaesése: a rubel árfolyamzuhanása mély gazdasági válságot idézett elő Oroszországban csakúgy, mint a volt szovjet köztársaságokban – írta újévi elemzésében az AFP francia hírügynökség. Most derül ki csak igazán, mennyire függ a posztszovjet térség Moszkvától.

A rubelnek az ukrán válság és az olajárak csökkenése kiváltotta összeomlásának (az orosz valuta az év eleje óta 40 százalékot veszített az értékéből a dollárhoz viszonyítva) konkrét hatása van Manvel Gaszpraján örmény vállalkozó szerint, akinek a cipőgyára a termékei 90 százalékát Oroszországba exportálja.

„Oroszországban nő a termékeink ára, a lakosság jövedelme viszont csökken. A kereslet látványosan visszaesett” – panaszolta az üzletember.

Az örmény valuta, a dram 11 százalékot veszített értékéből, az oroszországi örmények dollárban történő átutalásai pedig 20 százalékkal estek vissza, így a kaukázusi ország kénytelen volt a korábbi 4,1 százalékos GDP-növekedési előirányzatát 3,3 százalékosra csökkenteni.

Asot Aramján örmény közgazdász számára ez nem meglepő, mert „orosz cégek ellenőrzik a stratégiai fontosságú ágazatokat, így az energiaipart, a vasúti közlekedést és a távközlést”.

Fehéroroszországtól a Kaukázuson át Közép-Ázsiáig ugyanaz a logika – magyarázta Igor Nyikolajev, a moszkvai FBK tanácsadó cég munkatársa. „A rubel árfolyamának esésével egy időben csökken az árucsere és a kivándoroltak által hazautalt pénz”.

Az Európai Unióhoz való közeledést 2013-ban az utolsó pillanatban elutasító és az orosz-fehérorosz-kazah vámuniót választó Örményország nagyot csalódott. Ukrajna hasonló döntése politikai válságot idézett elő és háborúba döntötte az ország keleti részét.

Moszkva leghívebb partnereit sújtja leginkább a válság, amikor január 1-jétől szabadkereskedelmi uniójuk a tervek szerint mélyebb Eurázsiai Unióvá alakul át.

A rubelválság december közepei mélypontján a fehéroroszok, akik 2011-ben már átéltek egy drámai pénzügyi válságot, megrohanták a pénzváltókat. A jegybank sürgősségi intézkedéseket hozott, megadóztatta a pénzváltást, és a leginkább tekintélyelvűnek tartott európai vezető, Aljakszandr Lukasenka végül menesztette a kormányfőt.

A szénhidrogénekben gazdag Kazahsztánban a rubelárfolyam-zuhanás következtében a hazai piacot a helyi áruk rovására elárasztották az olcsóbb orosz termékek, pedig Asztana februárban – még a kevésbé látványos rubelárfolyam-esés idején – 16 százalékkal leértékelte a kazah devizát.

Bakit Szultanov kazah pénzügyminiszter a minap aggodalmát fejezte ki „az export csökkenésének és a gazdasági lassulásnak veszélye miatt”.

Aljakszandar Lukasenka fehérorosz és Nurszultan Nazarbajev kazah elnök az Európától minden korábbinál elszigetelt Moszkva iránti távoltartásuk jeleként a múlt héten Kijevbe utaztak, hogy Ukrajna függetlenségének tiszteletben tartását szorgalmazták. Nazarbajev ráadásul úgy vélte, hogy a Putyinnak oly kedves Eurázsiai Unióra nagyon komoly veszély leselkedik.

A közép-ázsiai volt szovjet köztársaságok nagyban függenek az Oroszországban dolgozó diaszpóra által hazautalt összegektől, amely például a szegény Tádzsikisztán esetében a GDP felét teszi ki. A gyakran be nem jelentett, végzettséget nem igénylő munkákat végző bevándorlók ugyanis rubelben kapják a fizetésüket, így szembesülnek a lakóhelyükön tapasztalható áremelkedéssel.

„Kénytelenek leszünk hazatérni” – vélte Karomat Saripov, a Moszvkában dolgozó tádzsikok egyik képviselője az openrussia.org honlapon.

Alekszej Karaszin független orosz elemző szerint Kirgizisztánban 70 százalékra csökkentek a dollárátutalások. A helyi valuta, a szom idén 17 százalékot veszített értékéből a dollárhoz képest. Toktotul Adbigulov, a központi bank kormányzója figyelmeztetett, hogy a valutatartalékok alacsony szintje miatt az általa vezetett intézmény nem sokáig lesz képes „a víz felett tartani a szomot”.

Azerbajdzsán és Türkmenisztán továbbra is ellenáll a nyomásnak, köszönhetően gazdag szénhidrogén-készletüknek. Moldávia és Grúzia viszont akkor is érzi az orosz nehézségek hatását, ha az EU-hoz való közeledés miatt hátat fordított Moszkvának.

Még az ukrán jegybank elnöke, Valerija Hontareva is elismerte kedden, hogy Oroszország nehézségei is súlyosbítják az ukrán gazdaság stagnálását. „Állampolgárként örülök annak, ami a rubellel történik. A jegybank elnökeként viszont nem tudok örülni ennek, mert Oroszország továbbra is az egyik fő gazdasági partnerünk” – mondta.

Kitekintő / Kárpátinfo.net

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »