Hollandia titkos kiugrási terve az eurózónából

A legnagyobb Benelux állam szennyese is előkerült: napvilágot láttak a holland kormány 2012-es tervei, amelyek szerint Hollandia bármikor kész lett volna távozni az eurózónából. Míg az Európai Uniónak egészen nagy pofon az alapító állam szkepticizmusa, Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter nem kerítene ekkora feneket a dolognak.

Az eddig is egészen nyilvánvaló volt, hogy Hollandia az eurózóna válság egyik legnagyobb vesztese, hiszen a legnagyobb Benelux állam gazdasága lényegében 2010 óta stagnál, ma pedig az eluralkodó munkanélküliség jelenti a legnagyobb kihívást az államvezetés számára. Hollandia a görög válság kirobbanásakor már jelezte, hogy nem feltétlenül vállalná a társadalmi áldozatokat a fiskális szolidaritás érdekében, és ennek megfelelően a Rutte-kormány szinte egyedülálló gyorsasággal készítette el a görög távozás forgatókönyveit.

Az elkészült menekülési utak ugyanakkor nem csak a görögökre vonatkoztak, hiszen a héten napvilágot látott egy dokumentumfilm, amely azt bizonyítja, hogy Hollandia bármikor készen állt volna távozni az eurózónából. Az Argos Medialogica nevű holland tévéműsor első kézből mutatta be a monetáris unió elhagyásának 2012-es tervét, mely a „Florijn” nevet viselte. Utóbbi az eurót megelőző valuta, a gulden kezdeti elnevezése.

Jeroen Dijsselbloem pénzügyminiszter sem tagadta a menekülési tervek létét, és az Eurócsoport elnöke szerint teljesen normális gyakorlat, hogy a holland kormány felkészült a legrosszabb eshetőségekre. „A tagállami kormányok, így a holland államvezetés is egyben akarta tartani az euróövezetet. Ennek ellenére meg kellett vizsgálni, mi történik, ha mégis bomlik a monetáris unió. Mi csak felkészültünk erre” – fogalmazott.

Bár a pénzügyminiszter 2014 novemberében egyáltalán nem titkolja, hogy országa fontolóra vette a visszatérést az eurót megelőző nemzeti valutához, korábban mégsem lehetett nyilvánosságra hozni ezeket az aggályokat. A holland kormány egyöntetű véleménye, hogy amennyiben a menekülési tervek már 2012-ben kiszivárognak, az eluralkodó pániknak beláthatatlan következményei lettek volna. „ A tény, hogy az EU több válaszlehetőséget is felvázolt, ijesztő volt néhány állam számára. Mi leginkább Németországgal dolgoztunk együtt, német-holland forgatókönyvek is készültek”- nyilatkozta Jan Kees de Jager, Dijsselbloem elődje a pénzügyminiszteri székben.

A német pénzügyminisztérium egészen szűkszavúan reagált a holland exminiszter nyilatkozatára, véleményük szerint az eurózóna tagjaként eltökéltek annak hatékony működése érdekében, mindezt pedig más tagállamokkal együttműködve teszik. Az persze továbbra is kérdéses, mennyire ront az integráció megítélésén a tény, hogy az alapító államok titokban vészforgatókönyveket vesznek fontolóra, míg a felszínen azt hirdetik, hogy az eurózónában a változás szele fúj.

Tamara Judi

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »