Az EU versenyjogi biztosa nem zár ki újabb vizsgálatokat

Módszeresen, lépésről-lépésre kíván az EU versenyjogi biztosa utánajárni annak, hogy a tagállamok által multinacionális cégekkel kötött adómegállapodások összhangban állnak-e az állami támogatások nyújtására vonatkozó szabályokkal – szögezte le kedden az EP gazdasági és pénzügyi bizottsága előtt Margarethe Vestager.

Ideiglenes vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazzák a Luxleaks és általában az adóelkerülési ügyek feltárására az EP gazdasági és pénzügyi szakbizottságának liberális tagjai. A javaslatot Margarethe Vestager versenyjogi biztos keddi meghallgatása alkalmából terjesztette elő Michael Theurer, német és Cora van Nieuwemhuizen holland liberális képviselő.

„A napokban a Luxleaks ügyről megjelent kiszivárogtatásokra való tekintettel kötelességünk az adóelkerülés jogszerűségének és legitimitásának a kivizsgálása. Ha a tagállamok és a nagyvállalatok közötti együttműködésnek adóelkerülés az eredménye, azt szélesebb kontextusban kell kezelni, ami túlmutat Luxemburgon” – jelentette ki Michael Theurer, a javaslatot bejelentő képviselő.

A gazdasági és pénzügyi szakbizottság tagjai kedden délután hosszasan faggatták az EU új versenyjogi biztosát az adómegállapodásokról folyamatban lévő vizsgálatokról, továbbá az ügy tanulságairól. Bár Margarethe Vestagert eredetileg a bankok újratőkésítéséhez esetlegesen nyújtandó állami támogatások kapcsán hívták meg a szakbizottsághoz, a kérdések 90 százaléka a luxemburgi adómegállapodásokról szóló friss leleplezésekkel állt kapcsolatban.

A dán bizottsági tag a képviselők kérdéseire válaszolva emlékeztetett rá, hogy jelenleg négy nagy céggel kötött adómegállapodást vizsgál az Európai Bizottság. Ezek közül egyet-egyet Írországban és Hollandiában, másik kettőt pedig Luxemburgban. Előrevetítette, hogy a két ügy után, amelyben a testület már közzétette álláspontját, még a héten újabb állásfoglalás lát majd napvilágot (nem mondta el, hogy konkrétan melyikről van szó), ami lehetőséget ad harmadik feleknek arra, hogy megismerkedjenek a dossziéval és arra reagáljanak.

Vestager megjegyezte, hogy ebben a pillanatban elég keveset tudunk ezekről az adókönnyítésekről. Ezért rendkívül fontosnak nevezte azt, hogy módszeresen, lépésről-lépésre göngyölítsék fel a négy ügyet, amelyek után a versenyhatóságnak is jobb rálátása lesz ezekre a dossziékra. Kijelentette, hogy nem kíván elébe vágni a dolognak, de elképzelhetőnek tartja, hogy később további vizsgálatok induljanak. „Akkurátusan, strukturált módon kívánok dolgozni az ügyön” – szögezte le.

A versenyjogi biztos arra is kitért, hogy szerinte a Luxleaks gyakorlatilag két különböző vitáról szól, amelyek egymással összefonódnak. Az egyik annak kiderítése, hogy vajon a szóban forgó cégek a piaci verseny torzítására alkalmas állami támogatásokban részesültek-e – ilyen helyzet áll elő akkor, ha a cégek által fizetett adónak nincs köze a piaci viszonyokhoz. A versenyhatóságnak elég kapacitása van arra, hogy ezeknek az ügyeknek utánajárjon és tegyen valamit – tette hozzá.

A másik vita azonban továbbmegy ennél és belenyúlik a politikai térbe. Jelesül szerinte arról szól, hogy az elmúlt években a tagállamok által praktizált adóverseny vajon folytatható-e így? Erről a nemzeti parlamentek bevonásával intenzív vitát kell folytatni – tette hozzá. Egyúttal jelezte, hogy időszerűnek tartja a közös, konszolidált társasági adóalap (CCCTB) bevezetéséről szóló korábbi, de a tagállamok által évek óta jegelt bizottsági javaslat leporolását. Fontosnak nevezte a közös adóalapot, hogy a cégek összehasonlíthassák a különböző országok adóit.

„Mi nem jogi válaszokat akarunk találni a múltra vonatkozóan, hanem politikaiakat a jövőt illetően” – vetette fel a biztoshoz intézett kérdésében Szanyi Tibor, magyar szocialista képviselő. Vestager szerint ugyanakkor időnként a múltban gyökerező jogi válaszok vernek hidat a jövőre vonatkozó politikai válaszokhoz.

A dán biztos kérdésre válaszolva leszögezte, semmi jelét nem tapasztalta annak, hogy a kényes adódosszié kivizsgálásában bárki is meg akarná kötni a kezét. A főnöke, Jean-Claude Juncker esetleges felelősségére és a vizsgálatokban játszott szerepére vonatkozó kérdések elől azonban diplomatikusan kitért.

A biztos azt is elárulta, hogy a luxemburgi hatóságokkal javult az együttműködés (Brüsszel az Európai Bírósághoz fordult annak megállapítása végett, hogy milyen információk átadására kötelesek a tagállami hatóságok), és ő arra számít, hogy a jövőben még tovább javul majd.

Kedden még nem volt világos, hogy az Európai Parlament, amely szerdán és csütörtökön tart mini-plenárist, vajon meghívja-e a Bizottság új elnökét, hogy számot adjon a Luxleaks dossziéról. A Bizottság szóvivője szerint a testület nem kíván reagálni egyes képviselői vagy pártpolitikai nyilatkozatokra, ehelyett az EP „konszolidált álláspontjára” vár, mielőtt reagálna. Ha Juncker meghívást kapna, akkor mérlegelni fogja azt, hogy elfogadja azt – közölte a szóvivő.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »