Putyin „ökocsillagai” és a jegesmedvék

Vlagyimir Putyin orosz államfő átfogó terve, miszerint az orosz érdekeket az Északi-sarkon nem csak diplomáciai egyeztetésekkel, de katonai jelenléttel is alá kell támasztani úgy szintre lépett. Október 21-én megkezdte működését a Wrangel-szigeten létesített új helyőrség, mely annak formája után a „sarkcsillag” nevet kapta. Számos bírálat éri azonban Oroszországot a tekintetben, hogy az egyre növekvő katonai jelenlét milyen pusztító hatások forrása lehet a sarkvidék ökológiájára nézve. Putyin, valamint a Védelmi Minisztérium képviselői minden lehetőséget megragadnak annak érdekében, hogy megcáfolják ezeket a kritikákat.

A Keleti Katonai Körzet szóvivője, Alekszander Gorgyejev ezredes október 21-én, kedden közölte, hogy a Wrangel-szigeten lévő „Sarkcsillag” katonai helyőrség megkezdte működését. A helyőrség szimbolikus kulcsát a kivitelező vállalkozó fél tisztviselői adták át a katonai körzet parancsnokának, Szergej Alekminszkijnek a megnyitó ünnepségen.

A helyőrség rendelkezik adminisztratív-, logisztikai-, valamint lakóegységekkel, továbbá van szauna, mosoda, edzőterem és működő internet-összeköttetés. Az orosz hadsereg a Sarkcsillaghoz hasonló, további hat helyőrség létrehozását tervezi. A helyőrség elnevezése a létesítmény formájára utal, mely egy csillagra hasonlít.

Nem mindenki boldog felhőtlenül, hogy Moszkva újranyitja bázisait a térségben. A környezetvédők attól tartanak, hogy a Wrangel-szigetre tervezett jövőbeli katonai bázis (mely a jelenleg megnyílt helyőrségnél jóval nagyobb beruházás) létrehozása katasztrofális következményeket eredményezhet a jegesmedve-populációra nézve. Egy októberben tartott Emberi Jogi Tanács ülésen a Greenpeace oroszországi szervezetének igazgatója Szergej Ciplenkov jelezte Putyin elnöknek, hogy a Wrangel-sziget egyike a jegesmedvék utolsó menedékeinek, ahol a nőstények meg tudják szülni utódaikat. A területen zajló emberi tevékenység, még a legcsekélyebb formában is, – nem is beszélve egy olyan nagyszabású akcióról, mint egy egész katonai bázis felhúzása- elriaszthatja a veszélyeztetett állatokat örökre, ezáltal a kihalás szélére sodorva őket. Putyin erre megígérte, hogy megvizsgálja, indokoltak-e ezek a félelmek.

Katonai segítséggel tisztul a sarkvidék

Az orosz Védelmi Minisztérium kedden döntött arról, hogy a fegyveres erők (továbbra is) részt vesznek abban az elnöki programban, melynek célja az Északi-sarkvidék megtisztítása. A döntés hivatalos bejelentése előtt az orosz védelmi miniszter Szergej Sojgu bizakodásának adott hangot az üggyel kapcsolatosan.

„Ma, úgy gondolom, hogy a testület elfogadja azt a javaslatot, melynek értelmében a különböző orosz érdekeltséggel rendelkező szigeteken tevékenykedő katonai egységek részt vesznek az Északi-sark megtisztítatásában, együttműködve a Természeti Erőforrások Minisztériumával, valamint az orosz Földrajzi Társasággal”- nyilatkozta Sojgu miniszter október 21-én, a Ria hírügynökség információi alapján.

Az orosz Védelmi Minisztérium eddig is aktívan részt vett az Északi-sarkvidék területeinek megtisztításában. Ez évben a Keleti Katonai Körzet egységei a Wrangel-sziget, valamint az Otto Schmidt fok térségéből összesen mintegy tíz tonna hulladékot szállítottak vissza a kontinensre.

Számos bírálat éri a Védelmi Minisztériumot mind belföldről, mind külföldről. A környezetvédők azzal kapcsolatosan fogalmaznak meg kritikát, miszerint a sarkvidék területén zajló agresszív orosz katonai expanzió katasztrofális hatásokat eredményez a terület ökológiájára nézve.

Oroszország tagadja, hogy a katonai kitelepítések tovább növelnék az Északi-sark szennyezettségének szintjét, sőt, számos kezdeményezésük központi eleme a sarkvidék ökológiai biztonságának szavatolása.

Október 11-én a helyettes védelmi miniszter, Dimitrij Bulgakov közölte az újságírókkal, hogy a térségbeli orosz katonai jelenlét nem forrása további szennyezésnek.

„Figyelembe vettünk minden vonatkozó nemzetközi előírást és jogi normát, mely a térség ökológiai egyensúlyát hivatott védeni. Ezen kívül Oroszország egy regionális ökológiai kutatóközpont létrehozását tervezi az Északi-sarkon”- nyilatkozta Bulgakov.

A tervezett központ megfigyelni és felügyelni fogja az orosz és a nemzetközi jogszabályok betartását minden olyan sarkvidéki területen, ahová orosz katonák lettek telepítve. E mellett a térségbe küldött katonák mindegyike képzésen fog részt venni, mely során megismerik a vonatkozó nemzetközi jogszabályokat, normákat az ökológiai biztonság fenntartása érdekében.

A Védelmi Minisztérium egyfajta menetrendet dolgozott ki a sarkvidéki környezet védelme érdekében.

„Jelenleg az orosz szakemberek elemzik az Északi-sark valós ökológiai helyzetét, kiemelt tekintettel azokra a térségekre, ahol jelenleg orosz katonák állomásoznak, illetve ahol korábbi szovjet telepek maradványai találhatóak. Azt tervezzük, hogy az elkövetkező néhány évben a régi és lepusztult épületek maradványait eltávolítjuk, annak érdekében, hogy az érintett területeket helyre lehessen állítani. Ez magába foglalja többek között a romok eltakarítását, az épületek alapjainak illetve fém alkatrészeinek eltávolítását. A hulladékot a tervek szerint vagy a kontinensen, vagy a helyszínen tervezik újrahasznosítani”- emelte ki a helyettes védelmi miniszter.

Még ez év júliusában Oroszország öt milliárd eurót különített el Északi-sarki környezetvédelmi projektre. Az összeg az Északi-sarki Tanács ( vagy Sarkvidéki Tanács) által 2005-ben létrehozott PSI (Project Support Instrument- Projekttámogató Eszköz) szervezetének pénzügyi alapjához kerül. A folyósított összegből – mely csak az első kifizetés- környezetvédelmi projekteket fognak finanszírozni az Északi-sark orosz érdekeltségű területein. A PSI számára elkülönített pénzügyi forrásokat az Északi Környezetvédelmi Pénzügyi Társaság (NEFCO) koordinálja. A pénzügyi kezdeményezés középpontjában olyan intézkedések állnak, melyek az érintett terület további szennyezésének megelőzését célozzák, mint például a környezetben tartósan megmaradó veszélyes anyagok jelenlétének minimalizálása, illetve természetesen hosszabb távon azok teljes eltávolítása.

A PSI szervezete nyitott a Sarkvidéki Tanács nyolc tagja előtt, valamint az érdeklődő országok előtt is.

Folytatódó katonai expanzió

A környezetvédelmi intézkedésekkel, illetve a sarkvidék megtisztításával párhuzamosan továbbra is folytatódik az orosz katonai jelenlét növelése. Az ITAR TASS hírügynökség információi alapján október 21-én Szergej Sojgu védelmi miniszter a minisztérium testületi ülésén felhívta kollégái figyelmét, miszerint tovább kell növelni az Északi-sarkra telepített katonai egységek létszámát. Sojgu kiemelte, az orosz erők a 2014-es évben meglehetősen aktívan és sikeresen rendezkedtek be az Északi-sarkkör területeire Murmanszktól Csukcsföldig, azonban az év további részében még nagyon sok egység kitelepítésére kell sort keríteni. Ezen kívül a miniszter hangsúlyozta, sok tennivaló van annak érdekében, hogy az orosz erők hatékonyan biztosítsák az orosz érdekeket.

„A Védelmi Minisztérium jelenleg azon munkálkodik, hogy a kitelepített egység környezetében többek között logisztikai létesítményeket építsen, illetve az érintett területeken ki-vagy újraépítse a víz-és áramellátást”- adta hozzá Sojgu, üzenve, hogy nem szabad az oroszoknak elbízni magukat, sok még a tennivaló, építenivaló, vagy áttelepíteni való katonai egység.

A védelmi miniszter ezen figyelmeztetését vélhetőleg Szergej Lavrov külügyminiszter szavai előlegezték meg. Lavrov egy hétfőn tartott nyilvános előadásán adott hangot abbéli aggályainak, miszerint a NATO-nak szándékában áll megjelenni az Északi-sark területén.

„Meggyőződésünk, hogy nincs olyan probléma a sarkvidéken, mely indokolttá tenné a NATO jelenlétét, sőt, mi több, egyáltalán nincsenek olyan kérdések, melyek katonai megoldást igényelnek”- közölte Lavrov.

„Az Északi-sarkvidék a párbeszéd területe”- hangsúlyozta a külügyminiszter. Ezt a szlogent Oroszország évek óta használja az Északi-sarkkal kapcsolatos fórumokon. A Sarkvidéki Tanács nyolc tagja tisztában van azzal, hogy a térséggel kapcsolatos kérdésekben erősen függnek egymástól, illetve közös feladatuknak tekintik a térség ökológiájának védelmét, valamint az északi-tengeri hajózási útvonal biztosítását.

Nem meglepő, hogy Moszkva távol akarja tartani a NATO-t az Északi-sarktól. A NATO- orosz együttműködés az elmúlt pár évben az ígéretes, lassú fejlődés helyett fagyossá vált. „Köszönhető” ez többek között az Európa keleti területeire telepített NATO rakétapajzsnak, az „arab tavasz”, a szíriai, valamint az ukrán válság miatti érdekütközéseknek.

Az Északi-sarkvidék kiemelten fontos Oroszország számára. A terület rendkívül gazdag energiahordozókban, melyek többsége – orosz elemzők szerint – az orosz érdekeltségű szigeteken található. E mellett a globális felmelegedés következtében az elkövetkezendő években várhatóan a jég olyan mértékben felolvad, hogy a sarkvidék az év nagy részében jégtörők használata nélkül is hajózhatóvá válik. Ez által lehetőség nyílik egy új, északi kereskedelmi útvonal igénybevételére, mely biztonságosabb, idő-és költségtakarékosabb déli alternatívájánál. A felolvadó vizek hajózhatósága stratégiai jelentőséggel bír, mivel ennek következtében Oroszország kijuthat a nemzetközi vizekre, megerősítve nagyhatalmi jelenlétét a világtengereken.

Fügedi Zita

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »