Bizalmat kapott a parlamenttől a görög kormány a péntek éjfél utánig elhúzódó ülésen, amelyen az is kiderült azonban, hogy nincs akkora támogatottsága a koalíciónak, amely elég lenne a jövő februári elnökválasztás megnyeréséhez.
Antonisz Szamarasz konzervatív miniszterelnök a vitában azt emelte ki, hogy a hat éve recesszióban lévő Görögországnak most elsősorban politikai stabilitásra van szüksége. A törvények szerint sikertelen elnökválasztás esetén fel kell oszlatni a parlamentet. Az államfőt a törvényhozás választja, s a sikerhez 180 képviselő támogatása kell, de csak 155-en szavaztak a kormányra. A közvélemény-kutatások az ellenzék győzelmét jósolják előre hozott parlamenti választás esetén.
„A választások előre hozása katasztrófa lenne, és minden eddigi erőfeszítésünk meghiúsulna” – mondta a kormányfő a gazdasági reformokra utalva. „Az egyetlen dolog, ami megriaszthatja a piacokat az az úgynevezett politikai kockázat, az, hogy fennmarad-e a stabilitás, amelyet helyreállítottunk” – jelentette ki.
A felmérések szerint a választás esélyese a radikális baloldali Sziriza, amely ellenzi a görög gazdaság megmentése érdekében elfogadott módszereket és a súlyos megszorító intézkedéseket, és újra akarja tárgyalni a 240 milliárd eurós külföldi támogatás visszafizetésének a feltételeit.
Alekszisz Ciprasz pártelnök a vitában figyelmeztette a kormányt, hogy ne hozzon fontos ügyekben döntéseket a Sziriza egyetértése nélkül, mert a párt nem fogja azokat kötelezőnek tartani magára nézve, ha hatalomra kerül.
Kitekintő / MTI