Papíron már elhárítottak egy újabb gázválságot

A berlini háromoldalú tárgyalásokon előzetes megállapodás született az orosz-ukrán gázvita rendezéséről – jelentette be pénteken az EU energiapolitikai biztosa. Ha a „téli csomag” megkapja a végleges jóváhagyást Moszkvában és Kijevben, az EU is nyugodt szívvel tekinthet a közelgő tél elé – mondta Günther Oettinger.

Egy, az Oroszország és Ukrajna között fennálló gázvitára „kézzelfogható megoldást kínáló téli csomag sarokköveiről kötöttek pénteken elvi megállapodást Berlinben az EU-orosz-ukrán háromoldalú tárgyalás résztvevői.

A tárgyalásokon közvetítő energiapolitikai biztos szerint nagy a valószínűsége annak, hogy az alkucsomag Moszkva és Kijev által történő végleges jóváhagyását követően, illetve e jóváhagyástól függően a felek jövő hét végén jogi kötőerővel bíró megállapodást írnak alá, ami legalább 2015. március 31-ig elhárítja az ukrán és az európai gázellátásra leselkedő veszélyeket. Günther Oettinger ugyanakkor hozzátette, hogy ha mégsem sikerülne véglegesen lezárni a vitát és aláírni a jegyzőkönyvet, „akkor fennáll a veszélye a 2009. januári gázválság megismétlődésének”.

„Ha egyszer aláírtuk ezt a megállapodást, sokkal nyugodtabb szívvel tekinthetünk a tagállami stressz tesztek elé” – jelentette ki az Európai Bizottság német tagja.

A Bizottság közvetítésével tető alá hozott alkucsomag értelmében Ukrajna az év végéig két részletben 3,1 milliárd dollár korábban felhalmozott tartozást rendez a Gazprom felé. Az első 2 milliárd dolláros részletet október végéig, míg a másik 1,1 milliárdot december végéig kell átutalnia Kijevnek az orosz gázmonopólium bankszámlájára. A fizetésre Brüsszel és az IMF garanciái jelentenék a biztosítékot.

A 2 milliárd dolláros első fizetés és a következő havi gázmennyiség Kijev által előre történő kifizetését követően a Gazprom november és jövő év március vége között (tehát durván a következő fél évben) minimum 5 milliárd köbméter földgázt szállít ezer köbméterenként 385 dolláros áron Ukrajnának. Az 5 milliárd köbméteres volumen a minimum, amitől el lehet térni felfelé.

Günther Oettinger szerint, ha ez így megvalósulna, azzal kihúznák egy újabb gázválság méregfogát, és biztosítva lenne az idei télre az EU és Ukrajna gázellátása.

Mivel a nyáron Ukrajna és Oroszország is a stockholmi döntőbírósághoz fordult a köztük fennálló gázárvita rendezése érdekében, a múltbeli szállítások után felhalmozott ukrán adósságfizetést a várhatóan 2015 nyarán ismertté váló ítélet fényében módosítanák. Amennyiben a bíróságon az ukrán álláspont győzedelmeskedne, és a Kijev által javasolt ezer köbméterenként 268 dolláros árat nyilvánítanák a piaci árakkal összhangban állónak, Kijev a 3,1 milliárd dollárral rendezné a számlát. Ha azonban az oroszok nyernék meg a jogi ütközetet, és a bíróság az általuk kért 485 dolláros összeget találná jutányosnak, akkor Ukrajnának a legrosszabb esetben is 5,2 milliárd dolláros tartozást kellene lerónia. Vagyis a 3,1 milliárd dollárt később még meg kellene fejelnie 2,1 milliárddal. A Bizottság jelezte, hogy ebben az esetben nem hagyja magára Kijevet.

Oettinger rámutatott, hogy becslések szerint 5-12 milliárd köbméter gázmennyiségnek kellene a tél folyamán Ukrajnába érkeznie ahhoz, hogy elháruljon egy újabb téli gázválság veszélye.

Az energiapolitikai biztos egy kérdésre válaszolva közölte, hogy pénteken nem ejtettek szót a fordított irányú gázszállításról Ukrajnába. Leszögezte, hogy csak akkor kerülhet sor az ilyen módon történő gázszállításra, ha az nem ellentétes a Gazprom és az érdekelt országok és cégek között aláírt szerződéssel. A Gazprom egyik leányának a résztulajdonában lévő szlovák és ukrán összekötőkön ezért nem szállítható az ellenkező irányba földgáz, miközben más vezetékeken, amelyekhez az orosz nagyvállalatnak nincs köze, a fordított irányú gázáramlás jogilag lehetséges. Azt is hozzátette, hogy a Szlovákián, Lengyelországon és Magyarországon keresztül Ukrajnába szállított gáz nem elegendő a téli szükséglet fedezéséhez.

Günther Oettinger egy újságírói kérdésre válaszolva reagált arra a hírre, miszerint Magyarországról leállt az Ukrajnába tartó gázszállítás. A biztos először is közölte, hogy a magyar hatóságok tájékoztatták ukrán partnerüket arról, hogy technikai okokból nem tudnak gázt szállítani. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az EU tagállamainak saját gáztározóikat is fel kell tölteniük a közelgő télre való tekintettel. „Nem hiszem, hogy (Magyarország) blokkolna” – tette hozzá Günther Oettinger.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »