Jean-Claude Juncker, megválasztott bizottsági elnök pénteken elküldte a biztosjelöltek listáját Matteo Renzinek, a soros elnökséget adó Olaszország kormányfőjének. Juncker pénteken még nem döntött a portfóliók végleges elosztásáról – közölték a BruxInfóval bennfentes források.
Matteo Renzi olasz miniszterelnök pénteken kézhez kapta a 28-tagú Juncker-bizottság végleges listáját, azt követően, hogy Jean-Claude Juncker csütörtök este az utolsó biztosjelölttel, a belga Marianne Thyssennel is találkozott. A testület leendő elnöke egyik tagállami jelöltet sem találta alkalmatlannak, így lényegében összeállt – egyelőre a tárcák elosztása nélkül – a végleges lista.
Az is eldőlt, hogy az új biztosi testületnek is kilenc hölgy tagja lesz, akárcsak a Barroso féle Bizottságnak, miután Románia az utolsó pillanatban Corina Cretu szociáldemokrata EP-képviselő személyében nőt jelölt Brüsszelbe. Ez nagy mértékben megkönnyítheti a testület jóváhagyását az Európai Parlamentben, amely kezdettől fogva minimális elvárásként fogalmazta meg, hogy az új Bizottságban sem lehet kevesebb nő, mint a jelenlegiben.
Miközben a sajtóban egyre másra jelennek meg a találgatások a portfóliók elosztásáról, egy, a folyamatot jól ismerő forrás azt mondta pénteken a BruxInfónak, hogy Juncker továbbra sem alakította ki a végleges álláspontját. Juncker valójában folyamatosan „sakkozik” a rendelkezésére álló nevekkel, egy bizottsági szóvivő pénteken azt mondta, hogy „éppen a 64-ik verziónál járnak”.
Mina Andrejevna azt is bejelentette, hogy szerda előtt semmiképpen nem hozza nyilvánosságra főnöke a tárcák végleges elosztásának organigramját és a Bizottságon belüli munkaszervezéssel kapcsolatos változtatásokat sem. Ennek formálisan az az előfeltétele, hogy a Tanács testületileg rábólintson az elé terjesztett teljes névsorra. Ezt követően a biztosjelöltek neveit tartalmazó listát közzéteszik majd az EU Hivatalos Közlönyében, és ha ez megtörtént, akkor jelentheti be Jean-Claude Juncker, hogy kinek, milyen feladatot szán a Bizottságában.
A BruxInfo úgy tudja, hogy Juncker a kedd és csütörtök között sorra került négyszemközti egyeztetéseken a jelöltekkel nem osztotta meg, milyen tárcát szán nekik, hanem két-három opciót említett. Ebből tehát az érintettek, így a magyar Navracsics Tibor körülbelül ismerhetik a szűk opciókat.
Az utóbbi napokban rengeteg találgatás jelent meg a sajtóban a magyar biztosjelölt esetleges portfóliójáról – a kereskedelmi poszttól a vámügyi pozíción át a fejlesztési tárcáig –, ám ezek többségének hitelessége megkérdőjelezhető, legalábbis a végleges döntés szempontjából. Megfigyelők szerint a három említett terület közül még a fejlesztési tűnik a legkomolyabbnak, de ez sem biztos, lévén, hogy Juncker még nem állt fel a „sakktáblától”. „Jelenleg minden opció nyitva van” – jelentette ki pénteken egy bizottsági szóvivő.
Kitekintő / Bruxinfo.eu