Komoly bíralatot kapott Bukarest Washingtonból

A román kormány bukásra áll az egyházi javak visszaszolgáltatásából, a helyi hatóságok pedig továbbra sem képesek megoldást találni a hátrányos megkülönböztetési miatt a különféle kisebbségi felekezetek részéről érkező panaszokra – áll az amerikai külügyminisztérium 2013-ra vonatkozó éves nemzetközi vallásszabadság-jelentésében.

Az amerikai külügyminisztérium jelentése mindenekelőtt a görög-katolikus egyháztól a kommunista rendszer által elkobzott, az ortodox egyháznak átutalt javak visszaszolgáltatása miatt marasztalja el a román kormányt.

Romániában a kisebbségi vallási felekezetek nem egy alkalommal képtelenek visszaszerezni elkobzott javaikat, a helyi hatóságok nem egyszer mindezt megakadályozták, vagy nem közöltek adatokat az ingatlanokról. Ezzel nyilvánvalóan megszegték a törvényt, amely ilyen esetekre büntetéseket irányoz elő.

A Tulajdon-visszaszolgáltató Országos Hatósághoz 2003 óta 14 814 visszaszolgáltatási kérvény érkezett be az elismert vallási felekezetek részéről. A kérelmek közül 2012 decemberéig mindössze 1554 esetben szolgáltatták vissza a tulajdont, ebből 135 esetben a görög-katolikusok javára. A visszaszolgáltatások üteme továbbra is igen lassú, a Tulajdon-Visszaszolgáltató Országos Hatóság például tavaly mindössze 12 ingatlan adott vissza az egyházaknak. A görög-katolikus egyház és a zsidó közösség bírálta a visszaszolgáltatásokra vonatkozó újabb törvényt, amely csak tovább lassítja majd a folyamatot.

Alkotmány – és korlátozások

A román ortodox egyház hivatalos személyei mindemellett nem egy esetben ellenségesen viszonyulnak más, nem ortodox felekezetekhez.

A dokumentum említést tesz a legutóbbi népszámlálásról, amelynek értelmében Románia lakossága 86 százalékban ortodox vallású (ideértve a temesvári szerb ortodox egyházat is), 4-6 százaléka római katolikus, a görög-katolikusok száma pedig nem éri el az 1 százalékot sem. A görög-katolikus egyház cáfolja a felmérés eredményeit, amelyek szerinte távolról sem tükrözik a görög-katolikusok részarányát az ország lakosságában. A görög-katolikus vezetők szerint a népszámlálás alkalmával a felekezethez tartozó több hívet is megfélemlítettek, mi több, a népszámlálást végzők nem egy esetben megtagadták azt, hogy feltüntessék a görög-katolikus vallást. 

Az amerikai külügyminisztérium vallásszabadságot értékelő jelentésében megállapítja, hogy jóllehet Romániában az alkotmány és a törvények biztosítják a teljes vallásszabadságot, a valóságban azonban komoly korlátozásokat vezettek be bizonyos vallásfelekezetek hivatalos vallásként történő elismerésének útjába. Ezt a problémát egyébként felvetette az Európai Bizottság rasszizmus és intolerancia elleni szakbizottsága is Romániáról szóló idei jelentésében.

Zsidó aggodalmak

A washingtoni jelentés hangsúlyozza, Romániában a vallásügyi törvény életbe lépése óta a Vallásügyi Államtitkárság 20 vallási csoportot ismert el vallási egyesületnek. Kifogásolja viszont azt, hogy a vallási egyesületeket csakis akkor ismerik el felekezetnek, ha legalább 12 éven át egyhuzamban működtek, illetve tagjaik száma eléri az ország lakosságának 0,1 százalékát, vagyis a 19 ezer főt.

Romániában az elismert vallási felekezetek támogatást kapnak az államtól, ennek mértéke azonban egyfelől tagjaik számától, másfelől pedig „tényleges szükségleteiktől” függ. A „tényleges szükségletek” megállapítására azonban a törvény nem tartalmaz konkrét kritériumokat. Az ortodox egyház az állami támogatások javarészében részesül – állapítja meg a dokumentum.

Washington élesen bírálja Romániát azért, amiért az ország kormánya korlátozásokat vezetett be és zaklatja a kisebbségi vallási felekezeteket számos tevékenységükben, a zsidó közösséget pedig aggasztja az a tény, hogy Romániában emlékműveket emelnek a második világháború idején náci ideológiát hirdető személyeknek, de nyugtalanítja őket a fasiszta jellegű politikai pártok tevékenysége is.

A jelentés kitér arra is, hogy a Világi-Humanista Egyesület tavaly felújította kampányát annak érdekében, hogy tájékoztassa a szülőket, joguk van gyermeküket kivonni az iskolai egyházi oktatás alól. A Diszkriminációelleni Országos Tanács elnöke, Asztalos Csaba maga is úgy vélte, a lelkiismereti szabadság megsértését jelenti az, ha a tanulókat hivatalból kötelezik az iskolai vallási oktatásban való részvételre.

Maszol.ro

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »