A nagyobbik lengyel kormánypárt, a Polgári Platform (PO) támogatottsága már hosszú hónapok óta nem a régi, a legnagyobb ellenzéki rivális, a Jog és Igazságosság nem csak hogy átvette a vezetést a közvéleménykutatások szerint, de folyamatosan növelni is tudta azt. Mindeközben az elmúlt év romló gazdasági adatai a párton belül is komoly konfliktusokat szültek, aminek következtében a minimális egyetlen helyre zsugorodott a kormány többsége a Szejmben. A miniszterelnöknek változást és erőt kellett kommunikálnia választói felé.
A mélyrepülés következtében régóta beszélnek komoly kormány-átalakításról a PO háza táján, ám a zavaros belpolitikai időszakban a megvalósítás folyamatosan tolódott. Tusk végül nem várta meg a koalíciós partner által kért januári időpontot, hanem már a héten lecserélte a kabinet jelentős részét.
A legnagyobb meglepetés a posztot 2007 óta betöltő pénzügyminiszter, Jacek Rostowski távozása, aki sokáig érinthetetlennek tűnt Donald Tusk jobbkezeként és a lengyel gazdasági siker fő arcaként. A lassuló gazdaság és az ellentmondásos intézkedések (mint például a magyarhoz kisértetiesen hasonlító nyugdíjpénztári reform) miatt ugyan a sajtó már régóta emlegette ezt a lehetőséget, ám a miniszterelnök ezidáig következetesen cáfolta a híreszteléseket. A döntés valószínűleg annak tudható be, hogy a kormány népszerűségének visszaállítása érdekében kellett egy bűnbak, aki mintegy az elmúlt hónapok népszerűtlen intézkedéseinek megtestesítőjeként látványosan távozik posztjáról. Rostowski helyét a hozzá rendkívül hasonló nézeteket képviselő Mateusz Szczurek veszi majd át, aki ezidáig az ING közép-és kelet-európai részlegének fő közgazdásza volt.
A másik komoly változás egy szuperminisztérium létrehozása a Regionális Fejlesztési Minisztérium és a Közlekedési Minisztérium összevonásával Elżbieta Bieńkowska eddigi regionális fejlesztési miniszter vezetése alatt. Hazánkhoz hasonlóan Lengyelországban is az EU-s források minél teljesebb lehívását tekintik az egyik legfontosabb (és a 2015-ös választásokra készülve politikailag is legérzékenyebb) feladatnak. Ezért fog felelni a felduzzasztott minisztérium, és az egyúttal miniszterelnök-helyettessé is előlépő miniszter.
Némileg meglepő a környezetvédelmi miniszter, Marcin Korolec leváltása, az éppen az ENSZ klímakonferenciáját levezénylő politikus azonban várhatóan a továbbiakban is fontos szerepet tölt majd be szakterületén a minisztériumban. Ezen felül az Oktatási Minisztérium, a Sport- és Turizmus Minisztériuma és az Egészségügyi Minisztérium élén is váltás történt, valamint a digitalizációs miniszternek is mennie kellett.
A szokatlan volumenű változás elsősorban az elmúlt időszak népszerűtlen politikájával való szakítást hivatott kommunikálni a választók felé, az időzítés pedig tökéletes, a legfrisebb adatok alapján ugyanis Lengyelország a vártnál hamarabb és nagyobb lendülettel szakadt ki a rövid gazdasági stagnálásból. A PO-t pedig 2007 óta egyértelműen a gazdasági sikerek tartják pozícióban, így a következő két év teljesítménye sok mindent eldönthet.
Csicsai Máté