A kétnyelvűség már nem elég: négynyelvű tájékoztató táblák készülnek

A városi hivatal négynyelvű tájékoztató táblákat helyez el Komáromban az erőd irányába mutató közlekedési táblák közvetlen közelében, miután a nemzetközi piktogrammal is ellátott táblák kétnyelvű megjelölését nem engedélyezte a szakhatóság.

Erről Ľudovít Gráfel, a hivatal műemlék-kezelési osztályának vezetője számolt be a csütörtöki testületi ülésen Mácza Mihály képviselő interpellációjára. Az egynyelvű táblák kihelyezése az elmúlt hetekben komoly felháborodást váltott ki a civilek körében.

A turisztikai célpontot jelző közlekedési táblák egy szlovák–magyar határon átnyúló pályázat részeként készültek, amelyet a dél-komáromi Monostori Erőd Nonprofit Kft.-vel közösen valósít meg az észak-komáromi önkormányzat. Ľudovít Gráfel elmondta, eredetileg kétnyelvű grafikai javaslatot küldtek az illetékes hatóságoknak, ám kérésüket a hatályos jogszabályra hivatkozva elutasították. A pályázat részeként az új, immár négynyelvű – szlovák, magyar, német, angol – információs táblák hasonló grafikai elrendezésűek lesznek, mint a hivatalosak, de barna helyett zöld színűek, és más piktogram kerül rájuk. A főosztályvezető megjegyezte: a tervek elkészültek, most folyik az engedélyeztetés. Hozzátette, úgy véli, néhány héten belül felszerelik az új tájékoztató táblákat.

A komáromi eset nem egyedi. Nemrégiben – ugyancsak egy szlovák–magyar határon átnyúló pályázat keretében – Kassa megyében helyeztek ki műemlékeket és egyéb turisztikai célpontokat jelző, kizárólag szlovák nyelvű táblákat a közutak mellé. A negatív reakciókra Alena Didyková projektmenedzser, a Kassai Megyei Hivatal munkatársa a törvényi szabályozásra hivatkozott, amely kizárólag turisztikai táblákat engedélyez. „Ezek a példák is azt mutatják, hogy rossz a rendszer, és jogszabályi változtatásra van szükség” – írta egy közösségi oldalon Boldoghy Olivér, a kétnyelvűségért küzdő Fontos vagy! mozgalom vezetője.

Új Szó

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »