Talán van kiút az Egyesült Államok számára

Hetek óta most először volt példa arra, hogy a saját álláspontjukat eddig rendíthetetlenül képviselő és abból jottányit sem engedő felek egymással, és nem csak egymáshoz beszéltek. A republikánusok bejelentették: beleegyeznének egy rövidtávú adósságplafon-emelésbe.

Október elsején leállt az Egyesült Államok közigazgatásának jelentős része, mivel a törvényhozás nem tudott megegyezni a finanszírozásról. A patthelyzet úgy alakult ki, hogy a Republikánus Párt csak akkor kötött volna egyezséget, ha nem indul el a demokraták egyik legfontosabb programjának számító Obamacare. Az elnök azonban nem volt hajlandó beáldozni egyik zászlóshajóját a cél érdekében, így végül nem született megegyezés.

Adósságplafon

A helyzet az azóta eltelt időszakban rendkívül súlyossá vált. Október 17-e a kritikus dátum: ezt követően gyakorlatilag bármikor csődbe mehet az Egyesült Államok, ha a két nagy párt nem talál valamilyen kompromisszumos megoldást. Az USA adóssága jelenleg ugyanis majdnem 17 ezer milliárd dollár. Ha időközben nem születik megállapodás, október 17-re tulajdonképpen elfogy az Egyesült Államok pénze – legalábbis „papíron”, hiszen továbbra is vannak bevételek, de a pénz elköltése nem engedélyezett. Az államcsőd elkerülésére jelenleg az egyetlen megoldás az, ha megemelik az adósságplafont, azaz az USA maximális hitelfevételi keretének szintjét. Ezzel pedig átmenetileg időt tudnak nyerni egy átfogó megállapodás elérésére.

Éppen ezért számít most rendkívüli előrelépésnek az, hogy a republikánusok beleegyeznének egy rövidtávú adósságplafon-emelésbe. Azt egyelőre nem tudni, hogy a konzervatívok milyen feltételeket szabnak, az pedig korántsem biztos, hogy ezek a követelmények Obamának is megfelelnek majd. A Fehér Ház bejelentette ugyan, hogy az elnök kész aláírni egy olyan megállapodást az adósságplafon megemeléséről, ami nem politikai feltételekhez kötött; azt azonban nem tudni, hogy a republikánusok ennek a bejelentésnek a hatására tették közzé javaslatukat, avagy sem. Éppen ezért, a demokraták nyilatkozataikban óvakodnak attól, hogy tárgyalésként írják le a két fél között létrejövő találkozót, míg a republikánusok bizakodó hangnemben nyilatkoznak, úgy, mintha a megegyezés már a küszöbön állna.

Előrelépés?

Tíz nappal a kormány részleges leállása utána tehát a felek nagy valószínűséggel elkezdenek tárgyalni egymással. A republikánusok voltak azok, akik előálltak a tervvel, ami  – átmenetileg ugyan, de – megoldást jelenthet az Egyesült Államok problémájára és persze abban bíznak, hogy Obama az államcsőd veszélye miatt annyira fenyegetve érzi majd magát, hogy egy olyan alkuba is belemegy, amiről a republikánusok néhány héttel vagy hónappal ezelőtt álmodni sem mertek volna.

Az Egyesült Államok még soha nem volt ennyire közel ahhoz, hogy tényleg fizetésképtelenné váljon és csődöt jelentsen – kérdés azonban, hogy a republikánusok mennyire hegyezik ki ezt a katasztrófaközeli állapotot saját céljaik minden áron történő megvalósítására. Ez pedig természetesen nem lenne más, mint az Obamacare-program ellehetetlenítése. „Ha általánosságban tárgyal valaki a költségvetésről, annak része az egészségügy törvény is. De nem az egyetlen és nem is a központi része” – mondta az egyik republikánus képviselő. Az ilyen és ehhez hasonló nyilatkozatokból arra lehet következtetni, hogy az „anti-Obamacare’ elképzelések már egyáltalán nem képezik részét az ellenzék stratégiájának. John Boehner, a képviselőház elnöke viszont még nem közölte a republikánusok feltételeit, csak annyit mondott, hogy javaslatuk „jó szándékú és kompromisszumos” – ez azonban egyelőre még bármit jelenthet.

Átmeneti megoldás

Ha most elfogadják az adósságplafon megemelését, az sem jelent teljes megoldást az Egyesült Államok problémájára, csupán néhány héttel távolabbra tolja a kritikus időpontot. Akárhogyan is, a tőzsde már a feltételes megegyezés hírére is rendkívül jól reagált.

A helyzet azonban már így is nehéz. Másfél héttel a leállás után és egy héttel a kritikus dátum előtt az amerikaiak kezdenek torkig lenni az egész politikai huzavonával, a leállással járó kellemetlenségekkel és persze félnek attól, hogy mi történik majd, ha tényleg bekövetkezik az államcsőd. A legfrissebb közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy az amerikaiak dühösek és egyaránt hibáztatják a demokratákat és a republikánusokat azért, mert a politikai csatározásaik miatt nem tudnak kijutni abból a zsákutcából, amibe ők maguk vezették az Egyesült Államokat.

Pintér Melinda

Friss hírek

Leapmotor C10

A németeknél egyelőre nem fogynak a kínai autók

A ténylegesen kínai autómárkák továbbra is ritkaságszámba mennek Németországban a német dpa hírügynökség által a jövő héten kezdődő Auto Shanghai szakvásár alkalmából összeállított, a KBA szövetségi gépjármű-nyilvántartó hivatal adataira támaszkodó elemzése alapján.

Read More »
https://www.hidraulikaszakuzlet.hu/

Mire használják az o-gyűrűt? (x)

A hidraulikus rendszerekben a tömítések rendkívül fontos szerepet töltenek be, de a pneumatikus berendezésekben is jelen vannak ezek az “apró” alkatrészek. Többféle tömítés létezik, amelyek közül az egyik leghatékonyabb az o-gyűrű. A fő feladata szabályozni a gáz- és folyadékáramlást.

Read More »
gardamax.hu

Miért érdemes odafigyelni a mezőgazdasági gépek festésére? (x)

A mezőgazdasági gépek nem épp irodai környezetben dolgoznak. Nincs klíma, nincs árnyék – van viszont por, sár, napsütés, eső, hajnali pára és néha még egy kis üzemanyagfolt is. A traktorok, kaszák, boronák és társaik nap mint nap kemény munkát végeznek a természet szeszélyei között, és közben a mechanikai kopás mellett bizony a külsejük is megviseltté válik.

Read More »