Bojan Pajtić kijelentette, nem gondolkodik a lemondáson, s azzal vádolta a szerbiai kormányt, hogy „nem tartja tiszteletben az alkotmányt és a törvényeket, valamint korlátozza a vajdasági kormányt az előrehaladásban” – írja a Tanjug. A vajdasági kormány elnöke ugyanakkor elmondta, nem nagy reményeket fűz a köztársasági kormány átalakításához, mert az „nem fogja megváltoztatni a gazdaságpolitikát”.
„A szerbiai kormány átalakítása nem változtat azon a tényen, hogy jelenleg katasztrofális gazdaságpolitikát folytat” – hangsúlyozta Pajtić. Szavai szerint a fizetések reálisan 4000 dinárral kevesebbet érnek, mint egy évvel ezelőtt, a nyugdíjak 2300 dinárral csökkentek, a kiskereskedelmi forgalom 18 százalékkal esett, a munkanélküliek tábora pedig további 40 000 fővel gyarapodott. „Most kevesebb mint 100 millió eurós külföldi befektetésre számíthatunk, holott 2011-ben 2,2 milliárd eurós tőke érkezett Szerbiába” – tette hozzá Pajtić.
Elmondása szerint nem gondolkodik a lemondáson, s „nem érti, az ellenzék hogyan valósítaná meg az előrehozott tartományi választásokat”. Pajtić szerint a köztársasági hatalmi pártok készek megszegni az alkotmányt és a törvényeket, mert nem tetszik nekik az, ahogyan a vajdasági polgárok szavaztak az előző választásokon. „Az az ország, ahol a politikai akarattól függ, hogy alkalmazzák-e az alkotmányt, se nem demokratikus, se nem jogállam. Az egy diktatúra” – figyelmeztetett a Politika napilapnak adott interjújában Bojan Pajtić.
A tartományi kormány elnöke szerint Vajdaság polgárainak jogait számos területen megsértik, s a szerbiai kormány rendelkezik a tartomány vagyonával, holott az a vajdasági polgárok tulajdonaként van feltüntetve, s elveszik az átruházott feladatköröket a geológiai kutatások, a bányászat, az ökológia és az urbanizáció területén.
„Jelenleg minden egyes vajdasági polgár után, leszámítva a céleszközöket és az átutalásokat, havonta 100 dinárnál kevesebb jut vissza fejlesztésre. Mindennek a csúcsa, hogy kihagyták a vajdasági közszolgálati médiaházat (Vajdasági Rádió és Televízió) a módosított köztársasági költségvetésből, s ezzel sérültek a kisebbségi közösségek szerzett jogai” – mondta.
Szavai szerint a kormányátalakítás utáni együttműködés nem a tartományi kormánytól függ, „mert a pénzeszközök és a törvényhozó hatalom kizárólag a köztársaság hatáskörébe tartozik”.
Kitekintő / Vajdaság Ma