Francois Hollande államfő szándéka ellenére mégsem teszik közzé Franciaországban a képviselők vagyonnyilatkozatait, de azokba ezentúl minden választópolgár betekinthet a prefektúrákon.
Az eltitkolt külföldi bankszámlái miatt márciusban lemondásra kényszerült költségvetési miniszter, Jérome Cahuzac botránya utána a köztársasági elnök több tervet jelentett be a közélet tisztaságának javítása végett. Ezek egyike volt, hogy először tették közzé valamennyi kormánytag vagyonbevallását. A kormány kidolgozott egy törvényjavaslatot is, amelynek alapján valamennyi képviselő, a miniszteri kabinetekben dolgozók, valamint az államigazgatási vezetők vagyonbevallása is nyilvánossá válna.
A felmérések szerint a franciák többsége támogatná az intézkedést, a politikai elit egy része, élén Claude Bartolone-nal, a nemzetgyűlés kormánypárti elnökével viszont „kukkolásnak” minősítette, hogy a sajtó részletesen kitárgyalhatja a kormánytagok vagyoni helyzetét. Ezért a kormány jóváhagyásával Bruno Le Roux, a kormányzó szocialisták nemzetgyűlési frakciójának vezetője módosító indítvány nyújtott be a javaslathoz, amelyet jövő héten vitat meg az alsóház.
A tervezet értelmében a képviselők vagyonbevallása nem kerül fel az internetre, de előzetes kérésre azokba minden választópolgár betekintést nyerhet a prefektúrákon, abban az esetben, ha vállalja, hogy annak tartalmát nem teszi közzé. Ha viszont pontatlanságot vagy hazugságot vél felfedezni a bevallásban, azt az illetékes hatóságnak azonnal jelentheti.
A módosítást beterjesztő képviselő szerint az a legfontosabb, hogy a hatóságoknak ezentúl minden eszközük – még adóhatósági is – meglesz annak ellenőrzéséhez, hogy a valóságnak megfelelő adatok szerepelnek-e a képviselők vagyonnyilatkozatában. A megoldással a frakcióvezető szerint mindkét cél teljesül: az államfő ígéretének megfelelően nyilvánossá válnak a képviselők bevallásai, ugyanakkor a magánélet védelme sem sérül.
mti