Szíria és az energetikai kérdések az Oroszország-EU csúcstalálkozón

A szíriai válság rendezése, a vízummentesség és az energetikai együttműködés lesz a középpontban a hétfőn kezdődő kétnapos Oroszország-EU csúcstalálkozón.

Az Oroszországi Föderáció és az Európai Bizottság vezetői 31. alkalommal találkoznak, ezúttal Jekatyerinburgban, az Uráli régió székhelyén. 

Az orosz küldöttséget Vlagyimir Putyin államfő, az Európai Bizottságét José Manuel Barroso, a bizottság elnöke és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke vezeti. 

Az orosz államfői hivataltól kapott tájékoztatás szerint a kétnapos csúcstalálkozó résztvevői külön hangsúlyt fektetnek a kereskedelmi-gazdasági kapcsolatokra. Tavaly 4,1 százalékkal nőtt az Oroszország és Európai Unió tagállamai közötti kereskedelmi forgalom, amely 410 milliárd dollárt tett ki. 

Az orosz szállítások döntő részét, több mint 83 százalékát az ásványkincsek, azon belül is az energiahordozók alkotják. A jekatyerinburgi csúcstalálkozó résztvevői az energetikai együttműködést részletesen meg fogják vitatni – olvasható a Kreml tájékoztatójában, amely hangsúlyozza, hogy Oroszország fontos szerepet játszik Európa energiaellátási biztonságában.  

Az orosz földgáz Ukrajna megkerülésével a már működő Északi Áramlat vezetéken is eljut az Európai Unió egyes tagállamaiba. A tervek szerint 2015-től a Déli Áramlat vezetéken keresztül további tagállamok, így Magyarország is hozzájut ehhez a fontos energiahordozóhoz. A Kreml aláhúzza: Oroszország kész az együttműködés bővítésére Brüsszellel az egységes energiarendszer kialakításában az idén márciusban Moszkvában aláírt és 2050-ig szóló útiterv alapján.   

Az orosz vezetést azonban továbbra is aggasztja az Európai Unió úgynevezett harmadik energiacsomagjának alkalmazása. Moszkva szerint az hátrányos helyzetbe hozza az orosz cégeket. A 2009-ben elfogadott szabályozás az unió gáz- és árampiacának teljes liberalizálását írja elő, és megfosztja a Gazpromot, valamint más, monopolhelyzetben levő szállítókat a gáz szállításában élvezett előnyöktől.

A Kremlt nyugtalanítja a Gazprom orosz állami gázcég elleni európai bizottsági vizsgálat és a Kaszpi-tengeri gázvezeték építésének a terve – írja a hivatalos tájékoztató.

Moszkva szeretne újabb lökést adni Jekatyerinburgban egy új EU-orosz alapszerződés kimunkálásának, minthogy véleménye szerint az 1994-es partnerségi és együttműködési megállapodás elavult. Oroszország azt is szeretné elérni, hogy Brüsszel felgyorsítsa a  vízumkényszer eltörlését az orosz állampolgárok európai uniós tagállamokba történő rövid távú utazása esetében, és álláspontja szerint addig is – akár azonnal – be kell vezetni számukra az egyszerűsített vízumkiadást.

A Kreml kész az aktuális nemzetközi kérdések megvitatására Jekatyerinburgban. Ezen belül is a szíriai válság megoldásáról, valamint az iráni atomprogramról akar tárgyalni. Moszkva május eleje óta Washingtonnal közösen egy új, a szíriai háború végéhez tárgyalásos úton vezető nemzetközi konferencia összehívására tesz erőfeszítéseket. 

A tanácskozást várhatóan június első felében tartják meg, de annak kudarca esetén a Financial Times értesülése szerint augusztustól Nagy-Britannia, Franciaország megkezdi a fegyverek szállítását a szíriai felkelőknek. Oroszország ennek az elkerüléséről próbálja meggyőzni európai partnereit.

mti

Friss hírek