Ötéves kortól tennék kötelezővé az oktatást és a második idegen nyelvet már harmadik osztálytól tanítanák az eddigi ötödik osztályos kezdés helyett Romániában. Az intézkedések két év múlva lépnének érvénybe – tájékoztat Remus Pricopie tanügyminiszter.
A minisztérium vizsgálja annak lehetőségét, hogy öt éves kortól legyen kötelező az oktatás – jelentette be kedden Remus Pricopie.
„Ez eddig csak ötlet a minisztérium szintjén, nem a kormánynak benyújtott előterjesztés, és még nem is szeretnénk benyújtani, de a számításaink szerint legkésőbb két év múlva le kell csökkentenünk az életkort, amikor a gyerekek a formális oktatáshoz csatlakoznak, illetve kötelezni a szülőket arra, hogy a gyerekek legalább a napközi nagycsoportjába járjanak.
Vannak olyan EU-s tagállamok, ahol négyéves kortól kezdődik a kötelező oktatás, de van, ahol hároméves kortól. Miért számít ez? Mert minél jobban edzed a gyereket, annál jobban felkészíted az élet iskolájára” – fogalmazott a tárcavezető.
A tanügyminiszter szerint nincs szükség különösebb infrastrukturális átszervezésre, hiszen a gyerekek 98 százaléka már ötéves kortól napközibe, óvodába jár.
„Ahol már van 98 százalék, ott könnyen tudsz még két százalékot az oktatáshoz csatlakoztatni. Nagyon erős jelzésre van szükség, amit a társadalomnak adunk: vigyék a gyerekeket iskolába. Ha felelősségteljes szülők vagyunk, lassan-lassan jártasok leszünk, és felkészítjük a gyerekeket az iskolára” – tette hozzá Pricopie.
A tárcavezető elmondta, a tanulmányok szerint egy idegen nyelvet sokkal könnyebben megtanulnak a gyerekek 3-8 éves korban, mint 8 év felett, ezért szeretnék lecsökkenteni az első idegen nyelv bevezetésének korhatárát, de a második idegen nyelv oktatásának korhatárát is csökkentenék.
„Egy vagy két év múlva csökkentjük azt a korhatárt, amikor a gyerekek a második idegen nyelvet tanulják, ötödikről harmadik osztályra. Így felkészítjük a gyerekeket arra, amit a következő évtizedekben csinálnak majd” – jelentette ki Pricopie.
Kitekintő / Manna.ro