Twitteren közölte ötletét al-Valid ibn Talal herceg, amely szerint engedélyezné a szaúd-arábiai nőknek, hogy autót vezessenek, felváltva ezzel félmillió külföldi mukavállaló állását. Az országban most nagyszabású kampány folyik, hogy felszámolják az illegális munkavállalást, és szaúdi munkanélkülieket állítsanak a vendégmunkások helyére.
Engedélyezné al-Valid ibn Talal herceg a szaúd-arábiai nők számára, hogy jogosítványt szerezzenek – így oldaná meg az ország munka- és bevándorlásügyi problémáit. A herceg vasárnap osztotta meg Twitterén az ötletet, miszerint ha engedélyeznék a nők számára az autóvezetést, legalább félmillióval kevesebb vendégmunkásra lenne szükség. Kihangsúlyozta, hogy a lépés a gazdasági haszon mellett természetesen jelentős szociális nyereséggel is járna.
Becslések szerint mintegy nyolcmillió külföldi dolgozik Szaúd-Arábiában. Rijád nemrég kampányt indított azon vendégmunkások ellen, akik lejárt vízummal vagy letelepedési engedéllyel, esetleg papírok nélkül, a hivatalos procedúra megkerülésével, az országba illegálisan bejutva vállalnak munkát. A kampányt, amelynek során már több ezer külföldi vesztette el állását, gazdasági és biztonsági okokra hivatkozva indították el. Az így felszabaduló helyeket munkanélküli szaúdiakkal szeretnék feltölteni.
A kampányt azonban egy időre felfüggesztették, ugyanis Abdullah bin Adbul Aziz al-Szaúd király egy három hónapos türelmi időt adott a külföldi munkavállalóknak, amely periódus alatt rendezhetik jogállásukat. Amennyiben ezt nem teszik, deportálni fogják őket.
A nők részére történő vezetési engedély megadása mellett lobbizók egyik legtöbbet emlegetett érve, hogy több ezer férfi sofőrre van szüksége az országnak azért, hogy a szaúdi asszonyokat és lányokat fuvarozzák, amelyek gazdasági mellett szociális problémákhoz is vezetnek. Kiemelik továbbá, hogy több nő is súlyos aggodalmakat érez taxival történő közlekedés során.
Februárban, az ország története során először, harminc női képviselő is elfoglalhatta székét a Súra Tanácsban, vagyis a szaúdi parlamentben. A reformernek tartott király azon lépése, hogy engedélyezte a nők ilyen mértékű bevonását a politikába sokakban felkeltette a reményt, hogy hamarosan jogosítványt is szerezhetnek az ország női polgárai.
A vahhabita eszméket valló Szaúd-Arábiában egyébként nem tiltja jogi szöveg, hogy a nők volán mögé üljenek; inkább a társadalmi hagyományok kötik meg a kezüket. A 2005 augusztusában trónra került Abdullah király azonban kiemelte, hogy szükségszerű reformok bevezetése az országban; de a modernizációnak természetesen kompatibilisnek kell lennie az iszlám értékeivel.
Lorencsics Emese