Hiába kereste a Duna pozsonyi szakaszán egy polgári társulás a Magyar Intézettel és magyar kutatókkal karöltve, Mára Terézia szobrának maradványait, nem bukkantak rá a műemlékre, melynek egyes részeit 1921-ben dobták a folyóba a csehszlovák legionáriusok.
A Pozsonyi Városszépítő Társaság (Bratislavský okrášľovací spolok) egy 50-es évekbeli leleten felbuzdulva tett kísérletet a szoborcsoport további darabjainak felkutatására, melyből egy lófejet és az uralkodónő szoknyájának darabját találták meg 60 évvel ezelőtt.
A társaság hétfői akciójával elsősorban a szobor rendezetlen helyzetére akarta felhívni a figyelmet, mivel már hosszabb ideje szeretnék újra felállítani azt Pozsonyban.A kutatók szonárral tapogatták végig a folyó alját a Vajanksý rakparttól a Zuckermandelig (nagyjából az Öreg-hídtól a Várig). Leginkább a Štúr tér környékén keresgéltek (Koronázási Domb-tér) ahol régen a szoborcsoport állt.
„A kutatás nem csupán a Mária Terézia szoborcsoport megkeresésére irányult, a Dunapartot is fel akartuk térképezni az érintett szakaszon, ahol a múltban urbanizált városrész helyezkedett el” – mondta el Maroš Mačuha, a társulás elnöke. A kutatáshoz a pozsonyi Magyar Kulturális Intézet is csatlakozott, valamint a budapesti Argonauta kutatócsoport részéről Tóth J. Attila.
A szobor nem politikai döntés áldozata lett .1921. október 26-27-én az éjszaka leple alatt csehszlovák légiósok egy csoportja ledöntötte és vasdorongokkal a felismerhetetlenségig darabokra zúzta. Legnagyobb egyben maradt márványdarabjából, a ló törzséből faragták ki a szlovák nacionalista politikus, Tyrš szobrát. Az emlékmű töredékeit a pozsonyi magyarok évekig rejtegették, végül egy részük a budapesti Szépművészeti Múzeumba került. Legjobban a két mellékalak feje maradt meg, a többi töredék szinte felismerhetetlen. Egyes darabjai a 32-es honvédek budapesti szobrának talapzatába kerültek, más részük elkallódott.
Helyére Bártfay Tibor alkotása, Ľudovít Štúrnak, a szlovák nemzeti mozgalom vezetőjének szoborcsoportja került 1972-ben.
Kitekintő / Bumm.sk