Egyre kevesebbet ér a fizetés?

A rendkívül magas munkanélküliség miatt a cégek nincsenek rákényszerülve arra, hogy megemeljék az alkalmazottaik bérét, az árak növekedése azonban nem állt meg, a lakosság nagy része így egyre kevesebbet engedhet meg magának a fizetéséből. A valóban rossz helyzetet mi sem bizonyítja jobban, mint hogy egyre többen szorulnak kölcsönre.

A szlovákiai alkalmazottak az Európai Unió legrosszabbul fizetett munkavállalói közé tartoznak.

A bruttó országos átlagbér tavaly ugyan 2,4 százalékkal, 805 euróra nőtt (a 2011-es 786 euróról), az árak azonban még ennél is gyorsabban emelkedtek, az említett átlagbérből így 1,2 százalékkal kevesebb árut vásárolhattunk, mint egy évvel korábban. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy átlagosnak számító, 21 eurós bevásárlásért tavaly 4 óra 10 percet kellett dolgozni, 4 perccel többet, mint egy évvel korábban – mondta el Eva Sadovská, a Postabank elemzője. Még szembetűnőbb az árugrás az üzemanyagok esetében. Mivel ezek ára tavaly történelmi csúcsokat döntögetett, az autó telitankolásához szükséges összeg előteremtéséhez 30 perccel többet kellett dolgozni. Egy 50 literes tank feltöltése 95-ös oktánszámú benzinnel az autósoknak tavaly 77 eurójukba került, amiért egy átlagkeresettel rendelkező alkalmazottnak két munkanapot kellett dolgoznia. Nem javult jelentősebb mértékben a lakások hozzáférhetősége sem. Egy átlagos keresetű alkalmazottnak tavaly 1,5 hónapot kellett dolgoznia egy átlagos lakás vagy családi ház egyetlen négyzetméterének a megvételéhez. Ha a lakásra vágyó a teljes fizetését félretenné a vételre, akkor is 5 évbe telne, míg egy viszonylag kisebb lakásra összekuporgatná a pénzt.

A helyzet azonban ennél is rosszabb, hiszen a fenti adatok az országos átlagbérre vonatkoznak, a Szakszervezetek Konföderációjának (KOZ) az elemzése szerint Szlovákiában nagyjából 150 ezer alkalmazott ugyanakkor a 315 eurós bevételnek megfelelő szegénységi küszöb környékén tengődik. „Míg a munkatermelékenység tekintetében az uniós átlag 80%-át érjük el, az alkalmazottak a harmadik legalacsonyabb fizetést vihetik haza az Európai Unió országai közül” – nyilatkozta Jozef Kollár, a KOZ elnöke. Szerinte ahhoz, hogy egy négytagú család Szlovákiában tisztességesen megéljen, legalább havi 1400–1600 eurós bevételre lenne szüksége, ami a lakosság egy jelentős része számára elérhetetlen álomnak számít. Mindezt figyelembe véve nem csoda, hogy egyre többen szorulnak hitelfelvételre. A Focus közvélemény-kutató ügynökség által a Provident Financial pénzügyi szolgáltató társaság számára elvégzett elemzés szerint tavaly minden harmadik, produktív korban lévő szlovákiai lakos kért kölcsön pénzt. A legtöbben ezt a rokonokon és ismerősökön keresztül oldották meg, azonban egyre többen vesznek fel áruhitelt és klasszikus banki kölcsönt is. „A fiatalok többsége számára elérhetetlenek a banki hitelek, hiszen a nagy részük még nem keres annyit, hogy megfeleljen a bankok által támasztott szigorú feltételeknek” – nyilatkozta Marián Kolembus, a Provident Financial képviselője. Szerinte épp ezért ebben a korosztályban, vagyis a 25–34 év közöttiek és az 500 eurónál kevesebbet keresők körében a legnagyobb azok aránya, akik a rokonoktól és az ismerősöktől kérnek kölcsön. A banki hitelt igénylők között ugyanakkor a 35–54 éves korosztály és a 900–1100 eurót keresők dominálnak. A gyorshiteleket nyújtó pénzügyi szolgáltatók ajánlatát a lakosság 4 százaléka vette igénybe, és csak 1 százaléknyi azok aránya, akiknek a munkáltatójuk adott kölcsön.

Kitekintő / Új Szó

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »