Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök múlt héten egynapos látogatást tett Amszterdamban. Utazásának eredeti célja Hollandia és Törökország kapcsolatainak erősítése volt, Erdogan az országban töltött rövid idő alatt Beatrix királynővel és Mark Rutte kormányfővel is tárgyalt. Utóbbi találkozó sikerességét beárnyékolta egy török származású fiú örökbefogadásának kérdése.
Bár a török miniszterelnök múlt csütörtöki látogatása a politikai és gazdasági kooperáció jegyében zajlott, a napirendi pontok többségéről elvonta a figyelmet Yunus, a kilencéves török származású fiú és meglehetősen vitatott örökbefogadása. A fiút még csecsemőkorában elhagyta bevándorló édesanyja, aki később visszatért Törökországba. Yunus ezután a holland gyermekvédelmi rendszer oltalma alá került, majd négyhónapos korában örökbe fogadta egy katolikus meleg pár. Az elmúlt hetekben a török sajtó kiemelt helyen foglalkozott az üggyel, és az országban demonstrációk kezdődtek azzal a céllal, hogy Yunus visszakerüljön biológiai szüleihez, akik mégis gondoskodnának a fiúról.
A török oldal kifogásai elsősorban az ellen irányulnak, hogy a török származású gyerekek miért nem muszlim családokhoz kerülnek, de az egynemű párok örökbefogadását is fenntartásokkal kezelik. Törökország Yunus kapcsán a gyermek identitásának megőrzésére hivatkozik, szerintük a holland állam a kulturális és vallási meggyőződést teljesen figyelmen kívül hagyta, amikor a fiút a nevelőszülőknél elhelyezte, és ez a későbbiekben fenntarthatatlan.
Erdogan hollandiai látogatását teljesen felforgatta a konfliktus, Amszterdam északi részén közel ezren tiltakoztak a holland gyámügyi rendszer eljárásai ellen, míg a török miniszterelnök rotterdami egyetemlátogatását törölték a programból. Lodewijk Asscher holland szociális ügyekért felelős miniszter hiábavalónak nevezte Ankara törekvéseit, szerinte Törökországnak nincs beleszólása az ügybe, hiszen a fiú holland állampolgársággal rendelkezik. A miniszter hangsúlyozta, hogy nem csak Yunus esetében nem fogadja el a török kritikát, szerinte a holland gyermekvédelem kifogástalanul működik.
Mark Rutte csütörtöki sajtótájékoztatóján szintén kiemelt szerepe volt az ügynek, a miniszterelnök elmondta, hogy Törökország a fiú örökbefogadásának miniszteri szinten való tárgyalását kérte, azonban Rutte ezt elutasította. „Nem hiszem, hogy az ügyet minisztereknek kéne megvitatni. Amíg nincs megfelelő számú muszlim nevelőszülő, próbáljuk a legjobb megoldást keresni. Mindig a gyermekek érdekei vezérlik az örökbeadást”.
Bár a holland miniszterelnök lezártnak tekinti az ügyet, több kritikus hangot adott annak, hogy Erdogan és Rutte a rendelkezésre álló rövid idő alatt miért nem olyan ügyekről tárgyaltak, mint a konfliktus Szíriában vagy a törökországi kurdok helyzete.
Tamara Judi