Szlovákia közvetít az EU és Oroszország között

Ülésezett az orosz-szlovák kormányközi együttműködési bizottság Moszkvában, ahol eldöntötték többek között, hogy orosz licensz alapján haditechnikát gyártanak majd Szlovákia területén.

Minderről Jozef Migaš, Szlovákia moszkvai nagykövete tájékoztatta az Oroszrszág Hangja című portált. „A tárgyalási jegyzőkönyvben a közös erőfeszítésekkel kapcsolatosan 65 pozíció szerepel. Fontos momentum az orosz és a szlovák gazdaság modernizálásáról elfogadott partnerségi program. Oroszországnak van ilyen jellegű szerződése az Európai Unióval, és az orosz – szlovák dokumentum ezt a szerződést mintegy kiegészíti. Aláírták a kulturális minisztériumok közötti egyezményt a 2013-2017-es időszakra és az idegenforgalom fejlesztéséről szóló memorandumot” – számolt be a szlovák nagykövet. 

Megállapodás született az energiatakarékos technológiákkal kapcsolatos közös vállalatokról, valamit villamosenergia-szállításról a Cseljabinszk és Voronyezs megyei erőművek logisztikai központjaiba. A tárgyalásokon magas szinten képviseltette magát a két ország kormánya, Dmitrij Rogozin, az orosz kormány alelnöke és Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter elnököltek az ülésen.

A napirenden szerepelt a katonai együttműködésről szóló új szerződés is. A közeli időben várható számos egyezmény aláírása, amely értelmében licenc alapján orosz katonai technika gyártását kezdik meg Szlovákia területén.

Tárgyaltak a Jaslovské Bohunice-i (Apátszentmihály) atomerőmű új kapacitásainak építéséről, valamint korszerű nukleáris üzemanyag szállításáról. „Rendkívül érdekeltek vagyunk az oroszországi atomipari szakemberekkel való együttműködésben. A bohunicei atomerőmű 1-es és 2-es blokkját kivonjuk az üzemeltetésből. Ez feltétele volt EU-s tagságunknak. Ezek szovjet technológia alapján készült blokkok. Számítunk az orosz szakemberekre. Döntés született arról, hogy a közeli jövőben kialakítunk egy közös csoportot, amely kijelöli a munkálatok menetét” – mondta el Migaš.

A nagykövet elmondta, hogy Oroszország gyakorlatilag százszázalékosan elégíti ki Szlovákia nyersanyagigényeit ha a kőolajról, a földgázról és a nukleáris üzemanyagról van szó. „Természetesen keressük a diverzifikálási lehetőségeket. Ugyanakkor tudjuk, hogy Szlovákia számára napjainkban Oroszország a fő szállító.”

Kitekintő / Bumm.sk / Oroszország Hangja

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »